گلو درد بعد از رینوپلاستی

گلو درد بعد از عمل بینی

گلودرد یک مشکل شایع پس از جراحی بینی به شمار می رود که برای بیمار آزاردهنده است. به طورکلی، این درد بعد از هر عمل جراحی که با بیهوشی عمومی انجام شده است، طبیعی بوده و پس از گذشت چند ساعت برطرف می شود. اکثر گلو دردها نیازی به درمان خاصی ندارند و با درمان های ساده خانگی مانند مصرف مایعات و اجتناب از مصرف غذاهای تحریک کننده برطرف می شوند. اما در موارد نادر گلو دردها نیاز به مداخلات زودهنگام پزشک دارند. ما در این مقاله قصد را شما را با علل و درمان گلو درد بعد از عمل بینی آشنا کنیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

آیا گلو درد پس از جراحی بینی طبیعی است؟

ناخوشایندترین درد بعد از جراحی بینی، گلودرد است که البته کاملا طبیعی بوده و البته این عوارض گذرا هستند. احساس این درد بعد از جراحی جای نگرانی ندارد، مگر اینکه بیمار قادر به صحبت نباشد یا درد غیر قابل تحمل باشد. همان طور که اشار شد، هر عمل بینی که با بیهوشی عمومی انجام می شود، ممکن است عوارضی موقت مانند گلو درد ایجاد کند. این گلو دردها عمدتا به دلیل تحریک گلو با لوله بیهوشی و خشکی دهان ناشی از کم آبی یا تنفس از طریق دهان به وجود می آیند. در نتیجه پس از گذشت زمان و نوشیدن مایعات بتدریج این درد از بین می رود.

علت گلو درد بعد از عمل بینی

گلودرد یک مشکل طبیعی و مورد انتظار پس از جراحی به خصوص در موارد بیهوشی عمومی است که پس از مدتی از بین می رود، اما ادامه دار شدن گلو دردها می تواند نشان از وجود عفونت باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. به طورکیلی از اصلی ترین دلایل گلو درد بعد از عمل رینوپلاستی عبارتند از:

ماده بیهوشی و لوله تنفسی

به طورکلی، گلو درد و خشکی دهان از عوارض عمل های جراحی با بیهوشی است. در بیهوشی عمومی از داروهایی برای قرار دادن شما در حالت خواب در حین جراحی استفاده می کنند، به طوری که شما احساس درد یا حرکت نکنید. همچنین استفاده از یک لوله تنفسی می تواند گلو را تحریک کرده و بعد از عمل موجب درد شود.

گلو درد بعد از عمل بینی

کم آبی بدن

یکی از دلایل درد گلو بعد از عمل، کم آبی و کاهش مصرف مایعات قبل و بعد از عمل است. به طورکلی، خشکی دهان می تواند درد گلو ایجاد کند. لازم به ذکر است بعد از عمل حداقل مایعات به بیمار داده می شود که در این صورت با نوشیدن مایعات درد تسکین می یابد.

تنفس از راه دهان

همانطور که اشاره شد، در حین عمل جراحی از لوله تنفسی در دهان استفاده می شود که ممکن است گلو را تحریک و موجب خشکی یا درد آن شود. همچنین، بعد از عمل بینی تنفس به واسطه وجود پانسمان و یا تامپون بینی دشوار بوده، لذا تنفس از طریق دهان صورت می گیرد. در نتیجه تنفس از طریق دهان سبب خشکی و در نهایت درد گلو می شود.

عفونت گلو

درد گلو بعد از عمل طبیعی است و پس از طی شدن دوره نقاهت و مصرف مایعات بهبود می یابد. اما در مواقعی که درد گلود تشدید و طولانی مدت باشد، می تواند نشان دهنده عفونت باشد. این عفونت ممکن است در اثر ویروس های سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد که بعد از عمل در بیمار ایجاد شده است. در موارد بسیار نادر ممکن است گلو درد ناشی از عفونت بعد از عمل بینی باشد که با بوی بد دهان همراه است.

درمان گلودرد بعد از عمل بینی

عمل بینی با عوارض جانبی کوتاه مدتی همراه است که اغلب پس از طی شدن دوره نقاهت و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، برطرف می شوند. درمان گلو درد هم بعد از عمل نیز با رعایت برخی نکات امکان پذیر است. مهمترین نکاتی که به درمان گلودرد بعد از عمل بینی کمک می کند، عبارتند از:

  • نوشیدن مایعات: کم آبی و کاهش مصرف مایعات یکی از دلایل اصلی در گلو و خشکی دهان بعد از عمل بینی است. بنابراین، نوشیدن مایعات در مرطوب نگه داشتن گلو و در نتیجه کاهش درد موثر است.
  • پرهیز غذایی: از آنجایی که درد گلو بعد از عمل شایع است، برای جلوگیری از تحریک گلو از خوردن غذاهای شور و تند پرهیز کنید.
  • اجتناب از کشیدن سیگار: پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات از جمله نکات اصلی در مراقبت های بعد از عمل بینی است، زیرا کشیدن سیگار می تواند احتمال خونریزی بینی را افزایش دهد. علاوه بر این، استعمال دخانیات می تواند سبب تشدید گلو درد شود، لذا بعد از عمل بینی از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
  • مصرف دارو: اکثر گلو دردها نیازی به درمان دارویی ندارند، اما در برخی موارد که عفونت سبب بروز درد گلو می شود، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. مصرف منظم آنتی بیوتیک عفونت و گلو درد ناشی از آن را بهبود می بخشد. همچنین، ممکن است پزشک برخی داروهای ضد حساسیت برای درمان گلودرد بعد از جراحی تجویز کند.

کلام آخر

گلو درد یکی از عوارض موقت بعد از عمل بینی است که معمولا پس از ۳ تا ۴ روز از بین می رود. اغلب گلو دردها به واسطه اثرات بیهوشی عمومی، تحریک گلو با لوله تنفسی، کاهش مصرف مایعات و تنفس از راه دهان ایجاد می شوند. در برخی موارد نیز ممکن است بیمار بعد از عمل دچار عفونت سرماخوردگی شود که نیاز به درمان دارد. اگرچه اغلب گلو دردها پس از چند روز برطرف می شوند، اما در صورت طولانی شدن گلو درد، تغییر صدا یا مشکل در بلغ غذا به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط