رینوپلاستی در افراد دیابتی

انسداد و گرفتگی بینی بعد از عمل

شاید شما نیز پس از جراحی بینی دچار گرفتگی بینی شده باشید و این مسئله برای شما نگرانی هایی درباره درست انجام شدن جراحی ایجاد نماید. در این مقاله می خواهیم به دلایل و درمان بروز گرفتگی بعد از جراحی بینی بپردازیم . در بیشتر موارد علت این گرفتگی بینی حساسیت یا آلرژِی فرد است . به خصوص در مواردی که گرفتگی تنها در یک سمت نباشد و جا به جا شود. البته می تواند علل دیگری نیز داشته باشد که هر چه باشد با معاینه توسط پزشک قابل تشخیص است.

علل گرفتگی بینی

تومور های بینی و باقی ماندن انحراف بینی از دیگر عوامل بروز گرفتگی و انسداد بینی است.  در صورتی که پس از خارج کردن تامپون پانسمان ها از داخل بینی هنوز گرفتی بینی وجود داشته باشد لازم است علت آن بررسی شود. درباره اسپیلنت بینی بیشتر بخوانید.

انحراف بینی : در بینی های دارای انحراف تیغه بینی یکی از اهداف اصلی جراحی بینی اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود آن است. اگر انحراف بینی هنوز به طور کامل از بین نرفته باشد ممکن است احساس گرفتگی در بینی خود داشته باشید. این مسئله می توان حتی باعث بروز چسبندگی بینی نیز بشود. این گرفتگی معمولا تنها در یک سمت بینی رخ می دهد و جا به جا نمی شود.

تنگی دریچه بینی : در اثر عدم انجام صحیح تکنیک های جراحی بینی یا عدم مهارت جراح ممکن است گرفتگی بینی پس از جراحی ایجاد شود. گرفتگی بینی در این حالت نیز می تواند همراه با چسبندگی بینی و تنها در یک سمت بینی ایجاد شود.

 از دیگر علل بروز گرفتگی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پولیپ بینی
  • بزرگ شدن شاخک بینی
  • مشکلات سینوس
  • آلرژِی و حساسیت
عطسه بعد از جراحی بینی

درمان گرفتگی بینی بعد از جراحی

درمان گرفتگی بینی با توجه به علت آن انجام می شود. اما انجام صحیح مراقبت ها و انجام برخی راه کار های ساده می تواند به بهبود گرفتگی بینی بعد از جراحی کمک نماید. به خاطر داشته باشید چه برای بهبود گرفتگی بینی و چه برای پیشگیری از بروز آن لازم است بعد از خارج کردن تامپون از بینی ، به صورت مداوم تا مدتی از محلول سدیم کلرید برای شست و شوی بینی استفاده نمایید

. همچنین مصرف دارو های ضد گرفتگی در این دوران اهمیت زیادی دارد و می تواند به بهبودی سریع تر کمک نماید. حمام کردن بعد از جراحی بینی باید کوتاه و با آب ولرم رو به سردی باشد. نکته بعدی مربوط به خوابیدن بعد از جراحی بینی است. باید سر خود را بالاتر بگذارید ( معمولا توصیه می شود سر در زاویه ۴۵ درجه از بدن باشد.)

به علاوه سعی کنید تا پایان دوران نقاهت بعد از جراحی بینی از آلرژن ها و مواد محرک حساسیت دوری کنید تا دچار آبریزش و گرفتگی بینی نشوید. عدم استفاده از دخانیات و الکل هم موثر است. درباره پماد های بعد از جراحی بینی مطلب بعدی را بخوانید.

در صورتی که گرفتگی بینی به علت باقی ماندن پولیپ یا انحراف بینی باشد لازم است جراحی های ترمیمی با توجه به نظر پزشک انجام شود تا این مسئله بر طرف شود.

 به خاطر داشته باشید در صورت انجام صحیح جراحی بینی و رعایت دستورالعمل های پزشک بعد از جراحی می توانید احتمال بروز بسیاری از عوارض را کاهش دهید. شست و شوی بینی مهم ترین نکته است. با شستن بینی با کمک سدیم کلرید می توانید لخته خون های خشک شده در مجاری بین که باعث گرفتگی می شود را خارج کرده و راه تنفس خود را باز کنید. در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط