کبودی بعد از عمل بینی

رفع کبودی پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی یکی از تغییراتی که به صورت موقت در صورت رخ می دهد ایجاد کبودی و تورم در  زیر چشم ها و سایر نواحی صورت است. البته ممکن است برخی افراد را مشاهده کنید که پس از جراحی بینی کبودی زیادی در نواحی صورت و زیر چشم ها نداشته باشند.

در واقع کبودی صورت پس از جراحی یکی از عوارض جانبی و موقت رینوپلاستی است. البته امروزه با تغییر تکنیک های جراحی و اعمال شیوه های بهتر برای جراحی بینی کبودی و تورم صورت پس از جراحی به مقدار زیادی کم شده است اما با این وجود هنوز هم کبودی و تورم پس از جراحی بینی وجود خواهد داشت. با این وجود با انجام اقداماتی می تواند این کبودی و تورم را کاهش داد و از بروز آن پیشگیری کرد.

کبودی صورت پس از جراحی بینی به چه عواملی وابسته است؟

میزان کبودی صورت پس از رینوپلاستی به آناتومی صورت و پوست بیمار وابسته است. برخی افراد بیش از دیگران مستعد کبودی پوست هستند. برخی دیگر کم تر دچار کبودی پوست می شوند. البته با این وجود با انجام برخی اقدامات قبل از جراحی و پس از آن می توان از ایجاد کبودی پیشگری کرد و آن را به حد اقل رساند. کبودی صورت پس از جراحی می تواند فرد را تا مدتی از انجام فعالیت های روزانه خارح از منزل بازدارد و یا برای ملاقات دیگران دچار ناراحتی باشد.

علاوه بر آناتومی صورت بیمار تکنیک جراحی بینی نیز در میزان ایجاد کبودی در صورت موثر است. برای مثال جراحی بینی می تواند به دو شکل جراحی باز و جراحی بسته بینی انجام شود که طبیعتا در جراحی باز بینی تغییرات گسترده تری در بینی انجام می شود و میزان کبودی و تورم صورت بیشتر است. درباره سن مناسب جراحی بینی بخوانید.

اگر در جراحی بینی نیاز برش بافت و یا تراش استخوان باشد نیز در افزایش کبودی موثر است و فرد عوارض بیشتری خواهد داشت. نوع جراحی انجام شده نیز می تواند تاثیر گذار باشد. برای مثال جراحی استئوتومی که پس از شکستگی بینی انجام می شود کبودی بیشتری ایجاد می کند. سن و شرایط بیمار نیز از دیگر عوامل موثر است.

اقدامات پیش از عمل برای کاهش کبودی صورت

کبودی صورت پس از جراحی برای افراد زیاد خوشایند نیست و به دنبال راه کار های سریع برای رفع آن هستند. اما با سادگی قابل پیشگیری و درمان است. یکی از نکات مهمی که لازم لست بدانید در باره فشار خون است. هرچه فشار خون فرد بیشتر باشد احتمال ایجاد کبودی صورت پس از جراحی زیاد است.

لازم است پیش از جراحی از انجام کار هایی که باعث افزایش فشار خود می شوند بپرهیزید. دارو های قلبی معمولا باعث کاهش یا افزایش غلظت خون می شوند. افزایش غلظت خون باعث کبودی و کاهش آن به افزایش خونریزی پس از جراحی منجر می شود و مناسب نیست. بهتر است برای کاهش یا توقف مصرف دارو های خود مدتی پیش از جراحی و مدتی پس از آن با پزشک خود مشورت نمایید.

علائم عفونت بینی

البته این محدودیت مصرف تنها منحصر به دارو ها نیست و اگر از گیاهان دارویی یا مکمل های مشابه استفاده می کنید نیز لازم مدتی مصرف این مواد متوقف نمایید و تاپایان دوران نقاهت پس از جراحی از مصرف آن خود داری کنید.

الکل ،نیکوتین سیگار و قهوه جزو مواد افزاینده فشار خون هستند که کبودی پس از جراحی را به طور ویژه ای افزایش می دهند. لازم است دست کم یک هفته پیش از رینوپلاستی مصرف این گونه مواد و دخانیات را موقف کنید تا از بروز تورم و کبودی گسترده در صورت و زیر چشم ها پیشگیری نمایید.

برای اطلاعات بیشتر درباره تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی این مطلب را مشاهده نمایید.

یکی دیگر از نکات ضروری که رعایت آن پیش از جراحی لازم است عدم آرایش داشتن صورت است. آرایش صورت و پوست باعث پوشاندن رگ های خونی زیر پوست می شود و می تواند در روند جراحی باعث آسیب به عروق خونی بیشتر و افزایش کبودی پس از جراحی شود.

کاهش کبودی پس از جراحی

پس از جراحی بینی یکی از اقداماتی که جراحی به منظور کاهش تورم و کبودی خود بینی انجام می دهد استفاده از اسپیلنت بینی است. اما می توانید از اقدامات زیر برای کمک به کاهش کبودی و بهبودی سریع تر کمک بگیرید.

کمپرس یخ

یکی از ساده ترین اقدامات پس از رینوپلاستی استفاده از کمپرس یخ به منظور کاهش کبودی است. البته استفاده از کمپرس یخ روی بینی و صورت از ضرورت های مراقبت های پس از رینوپلاستی است. پس از ۴۸ ساعت نیز می توانید در بازه های زمانی ۳۰ دقیقه ای از کمپرس یخ روی صورت و بینی خود استفاده نمایید.

مصرف میوه های ضد التهاب

میوه ها و آبمیوه های طبیعی منبع غنی از مواد مورد نیاز برای بهبودی و ترمیم بدن هستند. برخی میوه ها و نکتار آن به طور ویژه برای کاهش کبودی و تورم موثر اند. معمولا آناناس و آب کرفس در دوران نقاهت پس از رینوپلاستی توصیه می شود. مواد غذایی و سبزیجات حاوی ویتامین کا در روند بهبودی بسیار موثر هستند.  در مقابل همچنان منع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی وجود دارد و مصرف این مواد می تواند باعث افزایش خونریزی پس از عمل شود و به علاوه عوارض دیگری نیز به همراه خواهد داشت.

خواب و استراحت

در هنگام خواب می توانید از دو بالشت استفاده نمایید چراکه لازم است سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. بهتر است در این دوران بیشتر استراحت نمایید تا روند بهبودی و ترمیم بینی و رفع کبودی صورت هرچه سریع تر انجام شود. درباره عفونت بینی بعد از جراحی بخوانید.

استفاده از کمپرس گرم

همانطور که گفته شد در روز های پس از جراحی استفاده از کمپرس سرد کمک کننده است اما پس از چند روز که عروق خونی بسته شد می توانید با استفاده از کمپرس گرم به افزایش جریان خون در صورت کمک نمایید. افزایش جریان خون در این زمان می تواند به ترمیم و بهبودی سریع تر خون جمع شده زیر پوست کمک کند و باعث رفع کبودی صورت شود. می توانید با کمک حوله گرم نیز این کار را انجام دهید.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط