صفحه اصلی / اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی / پماد های بعد از جراحی بینی
[reading-time]
پماد های بعد از جراحی بینی

پماد های بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

پماد بینی ممکن است برای رفع خشکی بینی یا رفع آلرژی و یا به عنوان درمان عفونت استافیلوکوک از سوی پزشک تجویز شود. پماد بینی معمولاً پس از جراحی بینی از جمله سپتوپلاستی، رینوپلاستی، جراحی کاهش شاخک یا توربینوپلاستی و جراحی آندوسکوپی سینوس مورد استفاده قرار میگیرد.

برای انجام هر چه صحیح تر مراقبت های پس از جراحی بهتر است در زمان مناسب و همانطور که پزشک دستور داده است از پماد های تجویز شده استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتر با کاربرد پماد بینی بعد از عمل و نحوه استفاده از آن ادامه مطلب را بخوانید.

مراقبت از بینی

مهمترین کارهایی که باید برای مراقبت از بینی در 4 روز اول انجام دهید عبارتند از:

  • سر خود را روی 2 تا 3 بالش (حداقل) بالا نگه دارید تا به کاهش تورم کمک کنید.
  • برای جلوگیری از کبودی و تورم، از کمپرس سرد استفاده کنید
  • برای مرطوب کردن داخل بینی خود از اسپری بینی سالین (Ocean/Sea Mist/Ayr) استفاده کنید –اسپری بینی سالین را می توان به میزان لازم حتی هر چند دقیقه یکبار استفاده کرد.
  • به طور مداوم از وازلین روی بخیه های اطراف سوراخ های بینی و داخل بینی خود استفاده کنید.
  • پوسته هایی که روی بخیه ها و اطراف سوراخ های بینی شما ایجاد می شود با پراکسید هیدروژن تمیز کنید.
  • قرص های آرنیکا مونتانا را از 1 تا 2 روز قبل از جراحی شروع کنید و تا زمانی که کبودی از بین برود ادامه دهید تا به کاهش کبودی کمک کند.

پماد آنتی بیوتیک بینی برای از بین بردن باکتری های استافیلوکوک به ویژه MRSA از سوراخ های بینی به منظور جلوگیری از عفونت استفاده می شود. برای این منظور از پماد باکتروبان در داخل بینی استفاده می شود. این پماد را می توانید در دمای اتاق نگه داری کنید.طول عمر آن حدود 3 سال است و معمولا با دارو های دیگر تداخل ندارد و می توانید با خیال راحت از آن استفاده نمایید.

اگر پماد Bactroban در دسترس نیست می توانید از پماد Chlorsig به عنوان جایگزین استفاده نمایید. درباره جراحی ترمیمی بینی بخوانید.

عملکرد پماد بینی بعد از جراحی

پماد بینی باکتروبان حاوی ماده موثر موپیروسین است. این یک داروی ضد باکتری است. برای از بین بردن باکتری های استافیلوکوک از مجرای بینی استفاده می شود. به طور خاص، می توان از آن برای پاکسازی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم به پنی سیلین از مجرای بینی بیماران بیمارستانی استفاده کرد. موپیروسین فعالیت ضد میکروبی خود را با مهار برگشت پذیر RNA ایزولوسیل انتقالی اعمال می کند و در نتیجه سنتز پروتئین باکتریایی و RNA را مهار می کند. این باعث می‌شود باکتری‌ها پروتئین‌های غیرعادی و معیوب تولید کنند و در نهایت باکتری‌ها را بکشند.

برخی از باکتری ها، از جمله استاف اورئوس، به طور طبیعی روی پوست و داخل بینی بسیاری از افراد یافت می شود. این باکتری ها معمولا بی ضرر هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، اگر وارد زخم شوند یا به سایر قسمت های بدن سرایت کنند، می توانند باعث عفونت شوند. در محیط بیمارستان یا بعد از جراحی، مهم است که این نوع باکتری ها از بین بروند. آنها نه تنها می توانند باعث عفونت در ناقل شوند، بلکه می توانند پخش شوند و در افرادی که از قبل خوب نیستند، عفونت های جدی ایجاد کنند. درباره پیوند غضروف در جراحی بینی بخوانید.

نحوه استفاده از پماد بینی

  • مقدار مناسبی (به اندازه یک انگور) را روی انگشت شست خود فشار دهید.
  • با دقت پماد را با سوراخ بینی خود تراز کنید
  • هر سوراخ بینی را روی سطح داخلی بمالید
  • به آرامی سوراخ های بینی خود را به هم فشرده تا پماد در قسمت های دیگر بینی پخش شود

این کار را بارها و بارها به مدت تقریباً یک دقیقه انجام دهید. همچنین می توانید دو طرف بینی را به هم فشار دهید و به آرامی بینی را ماساژ دهید. اینها به پخش دارو در داخل سوراخ های بینی کمک می کنند. به یاد داشته باشید که قبل و بعد از استفاده از پماد بینی، دست های خود را بشویید. درباره پیوند غضروف در جراحی بینی بخوانید.

ملاحظات لازم

از تماس پماد باکتروبن با چشم خودداری کنید. اگر وارد چشم شد، باید با آب فراوان شسته شوند. اگر به هر یک از ترکیبات آن حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر قبلاً چنین حساسیتی را تجربه کرده اید، لطفاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر احساس می کنید واکنش آلرژیک را تجربه کرده اید، مصرف این دارو را متوقف کنید و فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

در انتهای مقاله می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی و مراقبت های قبل و بعد از جراحی از دکتر شاهرخ خوش سیرت در بخش نظرات سایت بپرسید.

https://ent-surgery.com.au/nasal-ointment

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت متخصص و جراح گوش و حلق و بینی به عنوان یکی از جراحان خوب کشور، در تهران فعالیت دارد. ایشان دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و نیز فلوشیپ جراحی بینی و سینوس (راینولوژی) است. دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت را سپری کرده و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشیار است. همچنین پزشک در بیمارستان ایرانمهر، مرکز جراحی آلفا و مرکز جراحی سهروردی جراحی های خود را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *