تمرین ورزشی بعد از عمل بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش کردن یکی از عادت های خوب در زندگی است که در بخش های مختلف زندگی تاثیر مثبت خود را نشان می دهد. برخی افراد که عادت به ورزش کردن دارند پس از جراحی بینی تمایل دارند تا سریع تر استراحت را کنار گذاشته و جنب و جوش و فعالیت های ورزشی خود را از سر بگیرند. اما این کار چقدر بر روی بینی تازه عمل شده موثر است. در این مقاله می توانید درباره ورزش کردن بعد از جراحی زیبایی بیینی بخوانید.

استراحت بعد از جراحی بینی

همانطور که در مقاله قبلی خواندید بعد از جراحی بینی لازم است تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید. در این مدت هر فعالیت سنگینی ممنوع اعلام شده است حتی از دویدن نیز باید خودداری شود. در مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی به خوبی درباره تاثیر انجام مراقبت های صحیح بعد از جراحی بینی گفته شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی و در دوران نقاهت می تواند به اندازه خود جراحی در نتیجه عمل موثر باشد. استراحت کردن و پیشگیری از اعمال فشار به بینی نیز در این مدت اهمیت دارد و نباید برای بازگشت به فعالیت های روزانه و ورزش کردن عجله کرد.

بیشتر بخوانید: جراحی ترمیمی بینی

پس از جراحی بدن برای ترمیم و افزایش سرعت بهبود به استراحت ، تغذیه مناسب و مایعات کافی نیاز دارد. بهتر است در دوران نقاهت به این موضوعات بیشترتوجه شود. در این دوران معمولا پزشکان بیاده روی سبک و را توصیه می کنند. با گذشت چند روز از جراحی بینی می توانید روزانه مدتی را پیاده روی نمایید.

چرا نباید بعد از جراحی بینی ورزش کرد؟

در طی جراحی بینی بافت های بینی از قسمت های مختلف جدا شده و سپس به یکدیگر پیوند خورده اند. پس از جراحی هنوز این قسمت ها به خوبی جوش نخورده اند و آسیب پذیر هستند. همچنین بافت های داخل بینی نرم و آسیب پذیر بوده و ممکن است با کوچکترین فشاری خونریزی کنند.

علاوه بر این موارد در هنگام ورزش کردن جریان خون و ضربان قلب افزیش میابد و بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. در این حالت تنفس با شدت بیشتری انجام می شود. رگ های داخل بینی که به تازگی در جراحی بینی دچار تغییر شده اند با این فشار زیاد هوا داخل بینی می توانند دچار مشکل شوند. درباره جراحی شکستگی بینی بخوانید.

تاثیر ورزش بر ظاهر بینی

ورزش کردن به علت افزایش فشار خون در سر و صورت می تواند باعث افزایش تورم بینی شود. تورم بینی پس از جراحی یکی از دغدغه های افراد است. که تمایل دارند سریع تر بر طرف شود تا ظاهر جدید یینی خود را مشاهده نمایند.

ورزش کردن می تواند به صورت موقتی این تورم را افزایش دهد. البته تورم بینی پس از جراحی تا مدت ها ادامه دارد و می تواند تا حدود یک سال پس از جراحی نیز همچنان باقی باشد. ورزش های سبک در صورتی که ضربه و فشار به صورت وارد نشود باعث تغییر شکل  بینی نمی شود.

اما ورزش کردن در سال های بعد از جراحی چطور؟

ورزش کردن یک  عادت خوب است که نمی توان ان را نادیده گرفت اگر تمایل به شروع ورزش جدید دارید و یا می خواهید رشته ورزشی قبلی خود را ادامه دهید لازم است به نکته مهمی درباره بینی عمل شده خود یاداوری کنید. بینی بعد از جراحی معمولا به مقدار زیادی آسیب پذیر می شود.

اعمال ضربه به بینی می تواند باعث تغییر فرم بینی شده و برای فرد مشکل ساز باشد. به همین دلیل افرادی که به صورت حرفه ای ورزش های همراه با توپ انجام می دهند و یا ورزش های رزمی و کشتی انجام می دهند معمولا از انجام جراحی بینی خود صرف نظر می کنند. چرا که احتمال ضربه و آسیب بینی در این ورزش ها بیشتر است. اگر شما نیز بعد از جراحی بینی خود تصمیم به ورزش کردن دارید حتما این نکته را در نظر داشته باشید و ورزش های مطمئن تری را انتخاب نمایید.

چه زمانی پس از جراحی می توان تمرینات ورزشی را از سر گرفت؟

حدود یک ماه و نیم پس از جراحی می توانید ورزش کردن را آغاز کنید. اما نه هر ورزشی !! بعد از این مدت بهتر است فعالیت های بدنی را با ورزش های سبک مثل پیاده روی و سپس ورزش های ساده و کم خطر را آغاز نمایید. تمرینات ورزشی ساده ، شنا و دوچرخه سواری در این مدت بی زیان هستند می توانید یک ماه بعد از جراحی بینی خود آن را انجام دهید.

البته توجه داشته باشید لازم است از فعالیت های ورزشی پر تحرک و سنگین همچنان مجاز نیستند. ورزش هایی همچون طناب زدن ، ایروبیک ، دویدن و… به دلیل عدن آمادگی بدنی مناسب نیستند به علاوه بافت های بینی تازه جوش خورده اند و همچنان در حال ترمیم هستند. ورزش های سنگین می تواند باعث فشار به بینی شود. این فشار می تواند باعث بروز خونریزی ، تورم و کبودی بینی باشد و باید از آن جلوگیری کرد. درباره رفع کبودی بعد از جراحی بینی بخوانید.

بهتر است شروع فعالیت های ورزشی تان با تمرینات سبک تری باشد تا بدن دوباره به حالت آماده قبل باز گردد در چنین شرایطی بدتان خیلی زود دوباره آمادگی قبلی خود را به دست می آورد و می توانید به تدریج فعالیت های سخت تر را انجام دهید. در صورتی که برای ورزش کردن احساس فشار و یا لرزش در بینی خود داشتید بهتر است تمرینات خود را متوقف کنید ، استراحت نمایید و ورزش را با لول آسان تری پیش ببرید.

اگر چه ترک عادت ورزش کردن و متوقف کردن آن ممکن است دشوار باشد اما لازم است برای بدست آوردن بهترین نتیجه از جراحی بینی خود این کار را انجام دهید و مدتی از ورزش کردن دست بکشید. این مدت را می تواند استراحت موقتی در نظر بگیرید  و بعد از مدتی دوباره فعالیت های خود را اغاز نمایید این کار برای بازخورد بهتر از جراحی بینی است.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره جراحی بینی و مراقبت های پس از آن از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط