مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

عمل بینی یکی از رایج ترین و در عین حال حساس ترین جراحی های زیبایی است که می تواند بر ظاهر و سلامت فرد تاثیر بسزایی ایجاد کند. به همین علت انتخاب جراح خوب بینی و مراقبت های پس از عمل به عنوان دو اصل کلیدی برای موفقیت در جراحی بینی به شمار می رود. هرچند مهارت جراح در عمل بینی بالا باشد، اما مراقبت های بعد از عمل مانند نحوه چسب زدن به بینی، تغذیه بعد از عمل، مصرف داروها و سایر نیز نقش مهمی در نتیجه عمل خواهد داشت. نکات مهمی که باید بعد از عمل بینی به آن ها توجه داشته باشید را در ادامه به طور کامل توضیح داده ایم. بنابراین برای آشنایی بیشتر با مراقبت بعد از عمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 چرا مراقبت های بعد از عمل بینی ضروری است؟

عمل بینی با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود که ظاهر فرد را بهبود بخشیده و مشکلات تنفسی را برطرف می کند. از آنجایی که عمل بینی معمولا به روش باز (تهاجمی) انجام می شود، ساختار استخوانی، بافت غضروفی و پوست بینی دستخوش تغییرات بسیاری شده است. به همین علت این نواحی بسیار آسیب پذیر بوده و برای التیام زخم ها نیاز به رعایت برخی نکات وجود دارد. توجه داشته باشید که عدم مراقبت های بعد از عمل خطر تورم و خونریزی را تا حد زیادی افزایش می دهد. علاوه بر این، مراقبت های بعد از عمل نه تنها از عوارض جدی این عمل پیشگیری می کند، بلکه می تواند روند بهبودی را تسریع ببخشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

به طور کلی، یک هفته استراحت بعد از عمل بینی به بیمار توصیه می شود، البته این مدت زمان ممکن است در برخی افراد باتوجه شرایط جسمی، نوع عمل و تغییرات اعمال شده بیشتر در نظر گرفته شود. این مراقفبت ها شامل تغذیه، نحوه مصرف داروها، چسب زدن بینی، استحمام، نحوه خوابیدن و موارد ضروری دیگر است که می تواند بر نتیجه عمل تاثیر بگذارد. در ادامه به بررسی هر یک از نکات خواهیم پرداخت.

مصرف داروها

بعد از جراحی دارو هایی مانند پماد، مسکن و آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود. داروهای تجویز شده به خصوص آنتی بیوتیک ها را در زمان معین مصرف کنید. از مصرف دارو ها به صورت خودسرانه خودداری کنید زیرا ورود این مواد شیمیایی به بدن خطرناک است، همچنین تا مدتی پس از جراحی مصرف آسپرین را متوقف کنید. استعمال پمادهای بعد از جراحی بینی برای بهبود سریع تر بخیه ها نیز لازم است.

چسب زدن به بینی

در روند جراحی بینی، پزشک پوست را از لایه زیرین جدا می کند و پس از انجام تغییرات به صورت مجدد پوست به سطح بینی میچسبد. برای آن که فاصله ای بین پوست بینی و اسکلت بینی ایجاد نشود لازم است تا چندین ماه از چسب بینی استفاده شود. چسب زدن نیز می تواند باعث ورم کمتر بینی شود. افراد دارای پوست های چرب باید به صورت یک روز درمیان چسب بینی را تعویض کنند و افراد دارای پوست های خشک می توانند هر دو روز یکبار این کار را انجام دهند. اگر دارای بینی گوشتی هستید و به دنبال جراحی بینی گوشتی هستید توصیه می شود این مقاله را بخوانید.

توجه داشته باشید برای تعویض چسب بینی آن را به صورت یکباره از روی بینی جدا نکنید این کار اصولی دارد که باید توسط پزش آموزش داده شود. در ادامه با مشاهده این ویدئو می توانید اهمیت چسب زدن به بینی و نحوه انجام آن را مشاهده نمایید.

حمام رفتن بعد از عمل بینی

تا یک هفته پس از جراحی بینی بر روی آن گچ بینی قرار دارد و به هیچ عنوان نباید خیس شود، به همین دلیل حمام رفتن در این مدت توصیه نمی شود. بهتر است روز قبل جراحی به حمام بروید تا مدتی به حمام نیاز نداشته باشید. اگر در این مدت تصمیم داشتید به حمام بروید بهتر است از آب داغ استفاده نکنید، مراقب باشید گچ بینی خیس نشود و هیچ ضربه ای به بینی وارد نشود و در صورت امکان از دوش دستی برای مو و بدنتان استفاده کنید به طوری که سر را به عقب خم کنید تا صورت خیس نشود. به طور کلی از آب زدن به صورت خودداری کنید و برای تمیز کردن صورت تان از دستمال مرطوب استفاده کنید.

شست و شو بینی بعد از عمل

شست و شو بینی بعد از عمل می تواند روند بهبودی را سرعت ببخشد. معمولا برای شست و شوی بینی از سرم نمکی استفاده می شود. توصیه می شود بعد از برداشتن گچ بینی و تامپون، روزی 3 تا 4 بار بینی خود را با این محلول شست و شو دهید. برای شست و شو از یک سرنگ کوچک کمک بگیرید و محلول را با فشار کم وارد بینی کنید. تا زمانی که داخل بینی شما زخم است به هیچ عنوان هیچ شی ای اعم از گوش پاک کن، سوزن قفلی و … را داخل آن نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

بعد از رینوپلاستی به خوبی استراحت کنید. در زمان استراحت از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید تا سر کمی بالاتر از بدن قرار بگیرد. (حالت نیمه نشسته نیز بهترین وضعیت است) همچنین از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. توصیه می شود در این مدت تنها بخوابید تا به صورت نا خواسته کسی به بینی شما ضربه نزند.

تغذیه بعد از عمل بینی

داشتن یک رژیم غذایی سالم و تغذیه بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است. غذاهای سفت و جویدنی بعد عمل ممنوع است. غذا باید به صورت نرم و آبکی و ولرم باشد. جویدن غذا باعث می شود که به عضلات صورت و بینی فشار وارد شود به همین دلیل خوردن خوراکی هایی مانند ساندویچ و ته دیگ که نیاز به باز کردن دهان و جویدن زیاد دارد توصیه نمی شود. لازم است تا مدتی نیز از خوردن بعضی خوراکی ها پیشگیری کنید. برای مثال: آب میوه های اسیدی، غذاهای ادویه دار، ترشیجات و هر آنچه که باعث تحریک معده و دستگاه گوارشی می شود و یا باعث یبوست می شوند.

عدم استفاده از عینک طبی یا آفتابی

افرادی که چشمانشان ضعیف است و عینکی هستند باید بعد از جراحی نکاتی را در هنگام عینک زدن رعایت کنند. معمولا تا یک هفته بعد از جراحی گچ روی بینی است و تا این زمان استفاده از عینک بر روی آن مشکلی ایجاد نمی کند اما بعد از برداشتن گچ بینی تا حدود دو ماه بهتر است عینک طبی و آفتابی بر روی بینی خود قرار ندهید تا هیچ فشاری به ناحیه وارد نشود. در عوض می توانید عینک خود را به پیشانی بچسبانید. اگر قصد دارید چشم خود را عمل کنید نیز در این مورد از جراحتان کمک بخواهید و مشورت کنید.

قلیان و عمل بینی

پرهیز از استعمال دخانیات

یکی از مراقبت های بعد از جراحی بینی عدم استعمال دخانیات است. حتما شنیده اید که از مدتی قبل تا بعد از عمل بینی باید از استعمال دخانیات مانند سیگار و کشیدن قلیان بعد از عمل بینی اجتناب کنید. عدم رعایت این مساله می تواند خون رسانی را دچار مشکل کند و در نتیجه باعث کند شدن روند بهبودی و ترمیم زخم ها شود. پس برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی حداقل دو ماه قبل و بعد از آن از مصرف آن بپرهیزید. یکی از مسائلی که پس از جراحی بینی ممکن است ایجاد شود آبریزش بینی و تغیر شدت آلرژی می باشد. جراحی قوز بینی را در این مقاله بخوانید.

رفع کبودی بعد از عمل بینی

کبودی و ورم بعد از عمل طبیعی است و روز بعد از عمل شروع به بیشتر شدن می کند. اما از روز سوم به مرور کاهش می یابد. نوشیدن مایعات را افزایش دهید. آب و آبمیوه های طبیعی به خصوص آب کرفس، آناناس و هلو به کاهش ورم و کبودی کمک می کند؛ برای کاهش ورم و کبودی حتماً تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. یخ را به مدت 15 دقیقه روی کبودی ها قرار دهید و سپس 5 دقیقه استراحت دهید و مجدداً به مدت 15 دقیقه قرار دهید.

مسافرت بعد از عمل بینی

برخی از بیماران به واسطه تجمع جراحان بینی در کلان شهرهایی مانند تهران برای عمل بینی سفر می کنند. برای بیمارانی که از شهرستان های دور یا کشورهای خارجی برای عمل رینوپلاستی به شهر یا کشور دیگر سفر کرده اند، توصیه می شود تا حداقل 7 تا 10 از پرواز با هواپیما و مسافرت بعد از عمل بینی اجتناب کنند. البته برخی از افراد بدون داشتن مشکل خاص مانند خونریزی یا در شدید می توانند سفرهای کوتاه را با مشورت پزشک بعد از سه روز انجام دهند. با این حال برای افرادی که از مسافت های طولانی مراجعه کرده و همچنین برای افرادی که از خارج از کشور سفر می کنند، مسافرت با هواپیما پس از یک هفته امکان پذیر است.

ماساژ بعد از عمل بینی

توجه داشته باشید که ماساژ بینی بعد از عمل بینی هیچ اساس علمی و اثبات شده ای ندارد. در حقیقت ماساژ دادن بینی بعد از عمل بینی نه تنها مفید نیست، بلکه در برخی مواقع باعث مشکلات و عوارض جدی می شود. به طوری که دستکاری و فشار بیش از حد روی بینی سبب افزایش تورم یا خونریزی شده در باعث تغییر نتیجه جراحی شود. بنابراین انجام هیچ گونه ماساژی را بعد از جراحی بینی توصیه نمی شود، مگر آن که توسط خود جراح انجام گردد.

مراجعه به پزشک

بعد از گذشت یک هفته لازم است برای برداشتن گچ بینی به پزشک مراجعه کنید. در این جلسه علاوه برداشتن گچ، بخیه ها نیز کشیده می شود. در صورتی که در طی این مدت نشانه های مشکوکی مانند درد و خونریزی شدید مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که معاینات دوره ای توسط پزشک می تواند از بروز مشکلات جدی و عوارض ناشی از عمل بینی جلوگیری کند.

نکات کلیدی بعد از عمل بینی

علاوه بر رعایت نکات ذکر شده، بهتر است موارد زیر را جدی بگیرید تا احتمال بروز عوارضی مانند تورم و خونریزی کاهش یابد. نکاتی که بعد از عمل لازم است بدانید:

  • سرگیجه و تهوع بعد از عمل عادی است و برای حرکت کردن حتماً از کسی کمک بگیرید.
  • از باز کردن بیش از حد دهان و بلند خندیدن خودداری کنید. هنگام خندیدن میتوانید با دو انگشت لپ خود را بگیرید تا بینی بیش از حد کشیده نشود.
  • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • در معرض گرما و نور شدید خورشید قرار نگیرید. همچنین، سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد عمل بینی ممنوع است.
  • انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزش تا 2 ماه بعد از جراحی ممنوع است.
  • مراجعه به جلسات معاینه به طور مرتب الزامی است.
  • بهتر است از رفتن به استخر و سونا تا سه ماه بعد از عمل اجتناب کنید.

توصیه پایانی

مراقبت های بعد از عمل بینی در کنار مهارت بالای جراح می تواند امکان موفقیت در عمل را تا حد زیادی افزایش دهد. به همین علت بعد از جراحی بینی، یک هفته کامل از دانشگاه یا محل کار خود مرخصی گرفته تا بهبودی حاصل شود. همچنین، بعد از بازگشت به کار و فعالیت های روزمره نکات ذکر شده در بالا را جدی گرفته و از آسیب به بینی جلوگیری کنید. در پایان توصیه می شود برای عمل رینوپلاستی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط