لیفت صورت

عمل جراحی لیفت صورت؛ مزایا، عوارض و هزینه

لیفت صورت و گردن یک جراحی زیبایی محسوب می شود که به رفع افتادگی پوست و عضلات صورت کمک می کند. به طور کلی، با افزایش سن پوست صورت شل شده و چربی طبیعی زیر پوست نیز کاهش پیدا می کند. در چنین شرایطی چهره شادابی خود را از دست داده و پیرتر به نظر می رسد. اگرچه راهکارهای غیر جراحی برای درمان شلی پوست صورت وجود دارد، اما جراحی فیس لیفت می تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد. به منظور آشنایی بیشتر با مزایا، معایب و هزینه لیفت صورت تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت (ریتیدکتومی) یک عمل جراحی زیبایی برای ایجاد ظاهری جوانتر در صورت شما است. این روش می تواند افتادگی یا چین ‌و چروک های پوست روی گونه‌ها و خط فک و سایر تغییرات در شکل صورت شما را که با افزایش سن ایجاد می‌شود، کاهش دهد. در طول عمل، پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می شود و بافت های زیر پوست با جراحی تغییر می‌ یابند تا کانتور صورت به شکلی جوان‌تر بازگردد.

لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) اغلب به عنوان بخشی از لیفت صورت برای کاهش رسوبات چربی و افتادگی پوست روی گردن انجام می شود. فیس لیفت، چین و چروک های ریز و ظریف پوست یا آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش نمی دهد، افراد با انجام سایر روش های زیبایی می توانند ظاهر یا کیفیت خود پوست را برطرف کنند.

دلیل انجام لیفت صورت

با افزایش سن، ظاهر و شکل صورت شما به دلیل تغییرات طبیعی افزایش سن تغییر می کند. پوست شما حالت ارتجاعی کمتری پیدا می کند و رسوبات چربی در برخی از نواحی صورت شما کاهش و در برخی دیگر افزایش می یابد. تغییرات ناشی از افزایش سن در صورت شما که ممکن است با لیفت صورت کاهش یابد شامل موارد زیر است:

 • افتادگی گونه ها
 • پوست اضافی در خط فک پایین
 • عمیق شدن چین های پوست از کناره بینی تا گوشه دهان
 • افتادگی پوست و چربی اضافی در گردن

فیس لیفت یک درمان برای چین و چروک های سطحی، آسیب های ناشی از نور خورشید، چین های اطراف بینی و لب بالایی، یا بی نظمی و نا زیبایی در رنگ پوست نیست.

جراحی لیفت صورت و گردن چگونه انجام می شود؟

در جراحی لیفت صورت و گردن، پوست، چربی و بافت های اضافی صورت و گردن که در اثر افزایش سن دچار افتادگی و شلی شده اند برداشته می شود. این جراحی باعث کاهش چین و چروک پوست صورت و گردن می شود و شکل صورت و گردن را ترمیم می کند.

در این جراحی، برش های کوچکی در بخش های مختلف پوست ایجاد می شود. پس از برش ها، پوست برداشته می شود و پوست کشیده شده و بافت های زیرین تنظیم می شوند. سپس پوست با کمک بخیه دوباره به موقعیت خود باز می گردد. این جراحی عموماً تحت بیهوشی کلی انجام می شود و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد .

قبل از لیفت صورت چه باید کرد؟

از مهمترین اقدامات قبل از عمل فیس لیفت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اجتناب از داروهای رقیق کننده خون

داروهایی که خون را رقیق می‌کنند می‌توانند بر انعقاد خون تأثیر بگذارند و خطر هماتوم را پس از جراحی افزایش دهند. این داروها عبارتند از رقیق کننده های خون (وارفارین، پلاویکس و…)، آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، جینسینگ، روغن ماهی و غیره هستند.

سوابق پزشکی

سوابق پزشکی و هر گونه بیماری را قبل از عمل با پزشک خود در میان بگذارید. در مورد اینکه چه داروهایی برای مصرف بی خطر هستند یا اینکه آیا دوز باید تنظیم شود، با پزشک خود صحبت کنید.

ترک دخانیات

سیگار کشیدن به طور قابل توجهی خطر بهبود ضعیف زخم، هماتوم و آسیب پوستی را پس از جراحی لیفت صورت افزایش می دهد. به همین علت یک ماه قبل و یک ماه بعد از عمل، از کشیدن هر نوع دخانیات خودداری کنید.

دوش بگیرید

صورت و موهای خود را بشویید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که موها و صورت خود را با یک صابون آنتی باکتریال صبح روز جراحی بشویید.

ناشتا باشید

از خوردن بپرهیزید، از شما خواسته می شود بعد از نیمه شب شب قبل از عمل از خوردن اجتناب کنید. شما می توانید آب بنوشید و داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید شده است. در مقاله ای دیگر درباره تزریق چربی به صورت بخوانید.

نقاهت بعد از جراحی لیفت صورت

پس از فیس لیفت، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد خفیف تا متوسط
 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی

اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید در یک طرف صورت یا گردن در عرض ۲۴ ساعت پس از جراحی
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

مراقبت بعد از جراحی لیفت صورت

به منظور تسریع در روند بهبودی و کاهش عوارض احتمالی بعد از عمل، در چند روز اول پس از جراحی موارد زیر را رعایت کنید:

 • هنگام استراحت سر خود را بالا نگه دارید
 • داروهای مسکن را طبق توصیه پزشک مصرف کنید
 • برای تسکین درد و کاهش تورم، کمپرس یخ روی صورت بمالید.

بهتر است بدانید که افزایش و کاهش وزن مکرر می تواند بر شکل صورت و وضعیت پوست شما تأثیر بگذارد. در نتیجه اگر بعد از عمل دچار نوسانات وزنی شوید، نتیجه جراحی ممکن است رضایت بخش نباشد یا فقط برای مدت کوتاهی رضایت بخش باشد.

ماندگاری لیفت صورت و گردن

نتایج لیفت صورت دائمی نیست. با افزایش سن، پوست صورت ممکن است دوباره شروع به افتادگی کند. به طور کلی می توان انتظار داشت که این عمل برای ۱۰ سال دوام داشته باشد. با این حال مراقبت از پوست می تواند در ماندگاری بیشتر این عمل جراحی موثر باشد.

عوارض و خطرات لیفت صورت

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، لیفت صورت خطر خونریزی، عفونت و واکنش های آلرژیک به بیهوشی را به همراه دارد. برخی از آنها را می توان با مراقبت مناسب یا دارو درمان کرد. عوارض طولانی مدت یا دائمی، اگرچه نادر است، می تواند تغییرات قابل توجهی در ظاهر ایجاد کند. این خطرات عبارتند از:

هماتوم

تجمع خون در زیر پوست که باعث تورم و فشار می شود، شایع ترین عارضه جراحی لیفت صورت است. تشکیل هماتوم که معمولاً ۲۴ ساعت بعد از جراحی اتفاق می‌افتد، به سرعت با جراحی دیگری درمان می‌شود تا از آسیب به پوست و سایر بافت‌ها جلوگیری شود.

جای زخم

اسکارهای برش حاصل از لیفت صورت دائمی هستند اما معمولاً توسط خط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند. به ندرت، برش ها می توانند منجر به زخم های واضح و قرمزی شوند. ممکن است از تزریق یک داروی کورتیکواستروئید یا سایر درمان‌ها برای بهبود ظاهر اسکار استفاده شود.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب، اگرچه نادر است، می تواند به طور موقت یا دائمی بر اعصابی که حس یا ماهیچه ها را کنترل می کنند، تأثیر بگذارد. فلج موقت یک عضله، که منجر به ظاهر یا حالت ناهموار صورت می شود، از دست دادن موقت حس می تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. روش های درمان پولیپ بینی را در این بخش بخوانید.

ریزش مو

ممکن است در نزدیکی محل برش، ریزش موی موقت یا دائمی را تجربه کنید. ریزش مو دائمی را می توان با جراحی پیوند پوست با فولیکول های مو برطرف کرد.

آسیب به پوست

به ندرت، لیفت صورت می تواند خون رسانی به بافت های صورت شما را مختل کند. این عارضه می تواند منجر به آسیب به پوست (خراش) شود.

هزینه لیفت صورت

به طور کلی، هزینه عمل های زیبایی به موارد متعددی همچون شدت مشکلات بیمار، نوع جراحی، تخصص جراح، مکان جراحی (بیمارستان یا کلینیک) و هزینه های جانبی قبل و بعد از عمل بستگی دارد. به همین منظور توصیه می شود قبل از اقدام به جراحی در خصوص هزینه ها اطلاعات کافی را از پزشک خود سوال کنید. لازم به ذکر ست لیفت صورت یک عمل زیبایی محسوب می شود، لذا بیمه های درمانی شامل هزینه های این جراحی نخواهد شد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره جراحی لیفت صورت و جراحی های زیبایی بینی از دکتر شاهرخ خوش سیرت متخصص گوش و حلق و بینی (فلوشیپ جراحی بینی و سینوس – پلاستیک صورت) در بخش نظرات سایت بپرسید.

سوالات متداول لیفت صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط