عمل بینی بعد از شکستگی

عمل همزمان شکستگی بینی و زیبایی بینی

بینی یکی از برجسته ترین اجزای صورت محسوب می شود که نسبت به سایر اندام ها در معرض آسیب است. از طرفی بینی می تواند تأثیر زیادی بر ظاهر کلی شخص داشته باشد. ضربه و شکستگی بینی یک آسیب بسیار شایع است که می تواند شکل خارجی و همچنین ساختار داخلی بینی را تغییر دهد. اکثر ضربه های شدید به بینی تغییر ناخواسته ای را در ظاهر شما ایجاد کرده و حتی تنفس شما را مختل می کند. حال این سوال مطرح می شود که آیا عمل همزمان جراحی زیبایی بینی و شکستگی امکان پذیر است؟ بهترین زمان برای عمل بینی پس از شکستگی بینی چه هنگام است؟ به منظور بررسی عمل همزمان شکستگی بینی و زیبایی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شکستگی بینی

شکستگی بینی معمولا در اثر ضربه شدید به صورت، افتادن به زمین با صورت، سوانح رانندگی و آسیب های ورزشی رخ می دهد. این شکستگی اغلب با علائمی مانند تورم، التهاب، کبودی و درد مشاهده می شود. توجه داشته باشید پس از شکستگی بینی باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. به هنگام مراجعه بیمار از نظر وجود هماتوم تیغه بینی (لخته بزرگ خون در سپتوم) ارزیابی می شود.

اگر این لخته خون بزرگ در تیغه بینی به سرعت تخلیه نشود ممکن است منجر به عفونت، سوراخ شدن تیغه بینی و بدشکلی طولانی مدت بینی شود. برای درمان شکستگی بینی، مواردی مانند موارد جا انداختن بینی و سپس آتل بندی انجام می شود و در صورت داشتن شکستگی شدید عمل جراحی پیشنهاد می شود. لازم به ذکر است که اگر شکستگی بینی به سرعت درمان نشود، ممکن است آسیب‌های جدی در پی داشته باشد.

عمل همزمان بینی با شکستگی

روش های درمان شکستگی بینی

همانطور که اشاره شد، در صورت آسیب یا وارد شدن ضربه به بینی باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. برخی از شکستگی ها بدون نیاز جراحی به روش جاندازی باز یا بسته انجام می شود. اگرچه پس از سه هفته استخوان شکسته بینی به طور طبیعی جوش می‌خورد، اما جوش خوردگی بدون آتل بندی و نظارت پزشک می تواند باعث کجی در استخوان بینی شود.

هنگامی که استخوان بینی به صورت کج، همراه با تغییرات ظاهری بر شکل جوش بخورد، بیمار نیاز به یک جراحی باز جهت برطرف کردن مشکلات خواهد داشت. در مواردی که آسیب و شکستگی شدید است عمل جراحی برای ترمیم استخوان های شکسته انجام می شود. در ادامه بررسی خواهیم کرد که آیا عمل همزمان شکستگی بینی و زیبایی بینی امکان پذیر است یا خیر.

عمل همزمان شکستگی بینی با جراحی زیبایی بینی

یکی از سوالات متداولی که اغلب افراد پس از شکستگی بینی با آن مواجه می شوند، این است که آیا امکان عمل همزمان شکستگی بینی با عمل زیبایی بینی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال منفی است و عمل همزمان جراحی زیبایی بینی با درمان بینی تازه شکسته شده توصیه نمی شود. بهتر است بدانید در عمل رینوپلاستی یا همان عمل زیبایی بینی تغییرات به ویژه استخوان ها باید در وضعیت سالم قرار داشته و آسیبی نداشته باشند.

به طور کلی در بینی های شکسته که استخوان هایش خرد یا چند تیکه شده است، امکان عمل زیبایی وجود ندارد. اگرچه امکان رفع عمل وجود دارد، اما عمل از ظرافت و زیبایی برخوردار نبوده و میزان موفقیت در عمل همزمان شکستگی بینی و زیبایی بینی بسیار پایین است. به همین علت توصیه می شود درمان های لازم برای ترمیم استخوان های شکسته انجام شده و پس از بهبودی کامل برای عمل زیبایی بینی اقدام نمایید.

بهترین زمان عمل زیبایی بینی بعد از شکستگی بینی

همانطور که اشاره شد، انجام عمل شکستگی بینی همزمان با جراحی زیبایی توصیه نمی شود. همچنین، امکان عمل زیبایی بینی بلافاصله بعد از شکستگی بینی میسر نخواهد بود. بهتر است سه ماه پس از درمان شکستگی منظر باشید تا استخوان ها ترمیم یافته و محکم شوند. با این حال، اکثر پزشکان و جراحان ۶ ماه پس از درمتن شکستگی بینی را علمی بهترین زمان برای جراحی زیبایی بینی می دانند، زیرا در این مدت استخوان ها در کاملاً محکم و ترمیم یافته اند.

عمل زیبایی بینی بعد از شکستگی

به طورکلی، عمل بینی بعد از شکستگی به منظور اصلاح ظاهر بینی و رفع مشکلات ناشی از شکستگی یا عیوب گذشته انجام می شود. انحراف تیغه بینی و کجی بینی یکی از شایع ترین آسیب های پس از شکستگی بینی است که توسط جراح انجام می شود. انحراف تیغه بینی زمانی اتفاق می افتد که غضروف داخلی تیغه بینی جابجا یا کج شده و یک یا هر دو مجرای بینی را مسدود کرده و تنفس را دشوار می کند.

اگر شما انحراف تیغه بینی ناشی از شکستگی بینی یا آسیب قبلی دارید، جراحی سپتوپلاستی می تواند ظاهر و عملکرد بینی را بهبود ببخشد. اگر بیمار علاوه بر انحراف تیغه بینی از دیگر مشکلات ظاهری رنج می برد نیز پزشک عمل همزمان انحراف تیغه بینی و عمل زیبایی بینی (سپتورینوپلاستی) را انجام خواهد داد.

تفاوت جراحی زیبایی بینی با عمل شکستگی بینی

در عمل شکستگی بینی تنها موقعیت استخوان های شکسته اصلاح شده و هیچ تغییری در شکل استخوان ها انجام نخواهد شد. همچنین مشکلات تنفسی و عملکردی بینی برطرف خواهد شد. در حالی که عمل زیبایی بینی تاکید بر رفع مشکلات ظاهری و اصلاح فرم بینی است. از آنجایی که هدف از این دو جراحی تقریباً متفاوت است، توصیه می شود به صورت مجزا و با فاصله‌ زمانی انجام شود تا نتیجه عمل مطلوب باشد. لازم به ذکر است برای عمل زیبایی بینی بعد از شکستگی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کنید، زیرا عمل بینی های آسیب دیده نیاز به مهارت بالایی دارد تا امکان بروز مشکلات تنفسی و ظاهری به حداقل برسد.

کلام آخر

شکستگی بینی از شایع ترین شکستگی های صورت به شمار می رود که باید بلافاصله درمان شود. برخی افراد که دچار شکستگی استخوان بینی می شوند. بهتر است بدانید امکان عمل شکستگی بینی و عمل زیبایی بینی وجود نداشته و توصیه می شود حداقل بین ۳ تا ۶ ماه بعد از شکستگی اقدام به عمل زیبایی بینی نمایید. در پایان توصیه می شود پس از مشاهده علائم شکستگی بینی به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از بهبود شکستگی و گذراندن دوران نقاهت برای جراحی زیبایی بینی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط