عطسه بعد از جراحی بینی

عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی ساختار بینی هنوز مستحکم و مقاوم نیست و لازم است در دوران نقاهت به خوبی از بینی محافظت شود تا زا آسیب و تغییر فرم بینی پس از جراحی پیشگیری شود. نحوه شست و شوی بینی ، آرایش کردن بعد از جراحی بینی ، غذا خوردن بعد از جراحی ، نحوه چسب زدن به بینی و… از سوالات متداول و متنوعی هستند که درباره مراقبت های پس از جراحی بینی مطرح می شوند. در این مقاله می خواهیم به یکی از پرتکرار ترین سوالات بعد از جراحی بینی یعنی نحوه عطسه ، سرفه و گرفتن بینی بپردازیم و توضیحات کاملی در این زمینه ارائه کنیم. درباره نحوه آرایش کردن بعد از جراحی بینی بخوانید.

در واقع ساختار داخل بینی هنوز متخلخل است و مویرگ های داخل بینی هنوز ترمیم نشده است. از این رو اعمال فشار ناشی از عطسه و سرفه داخل بینی می تواند باعث خونریزی داخل بینی شود و یا تاثیرات منفی بر نتیجه جراحی بینی داشته باشد. بهتر است به منظور پیشگیری از چنین مواردی حتما به توصیه های جراح خود در انجام صحیح مراقبت ها عمل کنید. در ادامه چند نکته و راه کار برای کاهش ریسک ها و عوارض عطسه و سرفه ارائه می کنیم

نحوه عطسه کردن بعد از جراحی بینی

قاعدتا عطسه کردن اتفاق قابل کنترلی نیست و نمی توان طوری برنامه ریزی کرد تا در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی عطسه نکرد. اما برای محافظت بیشتر ساختار بینی از آسیب بهتر است کمی کنترل شده و با محافظت بیشتر عطسه کنید. درباره ورزش بعد از جراحی بینی بخوانید.

لازم است کمی جمع شدن و خارج شدن هوا از بینی طی عطسه را کنترل نمایید تا آسیبی به مویرگ های بینی و ساختار آن وارد نشود. به منظور کاهش عطسه ها بعد از جراحی بینی بهتر است پس از جراحی در معرض اشیاء آلرژی از قرار نگیرید. گل ها و گرد گیاهان می تواند عاملی برای بروز عطسه و سرفه بعد از جراحی باشد بهتر است این عوامل دوری کنید.

عطسه بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی هنوز پوست بینی به بافت زیر خود کاملا متصل نشده است. فشار ناشی از عطسه به خصوص اگر با شدت زیادی باشد باعث تورم و خونریزی از بینی می شود. البته تورم بینی تا حدود ۱ تا ۲ سال بعد از جراحی بینی همچنان وجود دارد اما تورم مجدد بینی طول درمان و دوران نقاهت را افزایش می دهد. درباره عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از عمل بخوانید.

افزایش تورم ، کبودی و خونریزی از بینی تازه عمل شده نتیجه عطسه های شدید و کنترل نشده است. البته فشار شدید بینی عوارض دیگری نیز دارد. در صورت فشار زیاد هوا ممکن است این مسئله باعث تغییر شکل و فرم تیغه بینی یا غضروف آن شود. لازم است تا حدود ۳ هفته بعد از عمل بینی از عطسه و سرفه شدید خود داری نمایید.

برای کاهش آثار عطسه کردن بر روی بینی می توانید دهان خود را هنگام عطسه باز کنید. تا بیشتر فشار از طریق دهان خارج شود. همچنین پره های بینی خود را با نوک انگشتان بگیرید تا فشار ناشی از عطسه باعث بازشدن یکباره پره های بینی نشود و بینی کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد. تا چند هفته پس از جراحی بینی لازم است این مراقبت ها را رعایت کنید و سپس به روال عادی خود بازگردید.

اگر بینی دچار خونریزی شد چه کار کنیم؟

در صورت مشاهده خونریزی زا بینی بعد از عطسه یا سرفه دچار استرس نشوید و آران باشید. سر خود را بالا یا پایین نگیرید و به حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و با کمک یک دستمال یا گاز استریل جلوی بینی خود را بگیرید تا خونریزی قطع شود. در چنین شرایطی خونریزی بینی خیلی سریع بند می آید. در صورت تداوم با پزشک خود تماس بگیرید. درباره جراحی بینی طبیعی بخوانید.

نکات مراقبتی

در دوران نقاهت پس از جراحی بینی بهتر است خود را از موقعیتی که باعث تحریک اعصاب و واکنش های عطسه و سرفه می شود دوری کنید. ادویه ها و غذا های تند نیز می تواند هم باعث عطسه و هم سرفه شود که موقعیت مناسبی نیست بهتر است از غذا های فاقد ادویه فراوان استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی این مطلب را در سایت بخوانید.

سرما خوردگی بعد از جراحی بینی بسیار غیر قابل پیش بینی و ناراحت کننده است . پس از جراحی مراقبت های لازم را داشته باشید تا دچار سرما خوردگی و آبریزش بینی و عطسه های آن نشوید.

دارو های خود را سر موقع استفاده نمایید و از شست و شوی منظم بینی با سرم غافل نشوید. شستن بینی با سرم سلول های خارجی و گرد و غبار .وارد شده به بینی را پاک می کند و مانع رسیدن آن به گلو یا سلول های عصبی بینی می شود.

در زمان های مناسب تعین شده برای بررسی روند درمان و بهبودی به جراح خود مراجعه نمایید و در صورت وجود هر مشکلی در طول درمان با پزشک خود درمیان بگذارید.

در نتها می توانید سوالات خود را درباره انواع جراحی بینی و مراقبت های قبل و بعد از جراحی از دکتر شاهرخ خوش سیرت در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط