عدم تقارن سوراخ بینی بعد از عمل

ناقرینگی سوراخ بینی بعد از عمل

قرار گیری بینی در مرکز صورت باعث شده است تا بیشتر در مرکز توجه باشد و عدم تقارن یا مشکلات آن سریع تر از سایر اجزای صورت مشخص شود. عدم تقارن سوراخ های بینی یکی از دغده های همه افراد است که پس از جراحی بینی بیشتر نیز می شود.

البته باید توجه داشت که صورت انسان به صورت ذاتی کاملا متقارن نیست و تفاوت های جزئی در بیشتر اجزای صورت وجود دارد. برخی ازاینم تفاوت ها نیز به مرور زمان و با آسیب و ضربه ایجاد می شود. متقارن سازی سوراخ های بینی در جراحی بینی یکی از اولویت های جراحان در طی جراحی بینی است. در ادامه مطلب به این موضوع می پردازیم.

عدم تقارن سوراخ بینی بعد از عمل

تقارن بینی در جراحی بینی

عدم تقارن سوراخ بینی در برخی افراد پیش از عمل بینی نیز وجود دارد و حتی این مسئله یکی از دلایلی است که برای انجام جراحی بینی خود اقدام می کنند. این عدم تقارن می تواند به دلیل انحراف سپتوم کودال باشد. انحراف تیغه بینی می تواند لاعق ایجاد عدم تقارن در کل بینی شود و در سوراخ های بینی نیز مشخص شود. درباره کبودی صورت بعد از رینوپلاستی در این مقاله بخوانید.

در انجام جراحی بینی نیز حفظتقارن در بینی اهمیت زیادی دارد و یکی از مهم ترین اولویت های جراحان است. جراحی بینی با حفظ تقارن بینی از روبه رو سوراخ های بینی از نکاتی است که نشان دهنده مهارت جراح در انجام جراحی زیبایی است. معمولا جراحان خبره برای انجام جراحی بینی اولویت های خود را مشخص می کنند و ایجاد تقارن در بین یکی از بالاترین اولویت هاست.

البته گاهی در جراحی بینی ممکن است به علت آناتومی صورت بیمار و یا ایرادات اساسی دیگر امکان متقارن شدن صد درصدی بینی نباشد. در این حالت معمولا جراح می کوشد تا نوک بینی را به شکل متقارن حفظ کند و شاید در سوراخ های بینی تفارت جزئی به وجود بیاید. در چنین شرایطی این بینی از نمای روبه رو متقارن و بی نفص به نظر برسد اهمیت بیشتری دارد.

با کمک جراحی بینی نمی توان قرینه شدن بینی را به طور کامل تضمین کرد اما همچنان راه خوبی برای بهبود ظاهر بینی است. در صورت نامتقارن شدن سوراخ های بینی پس از جراحی می تواند با مشورت جراح خود مدتی بعداز عمل برای جراحی ترمیمی بینی خود اقدام کنید.

عدم تقارن سوراخ بینی پس از جراحی بینی

یکی از متداول ترین سوالات و نگرانی هایی که پس از جراحی بینی مطرح است مربوط به تقارن بینی است. معمولا جراحان توصیه می کنند برای مشاهده نتیجه جراحی عجول نباشید و تا برطرف شدن تورم بینی منتظر مشاهده نتیجه قطعی جراحی بمانید.درباره جراحی بینی در افراد دیابتی بخوانید.

ممکن است به علت این که هنوز در بین تورم وجود دارد بینی به صورت ناقرینه به نظر برسد و باعث اضطراب فرد پس از جراحی شود. جراحان معمولا این عدم تقارن را از عوارض جراحی بینیمی دانند و معمولا با کاهش تورم بینی به مقدار زیادی برطرف می شود.

توجه داشته باشید تورم بین پس از جراحی به سادگی برطرف نمی شود و با توجه به ساختار بینی و نوع پوست فرد ممکن است تا یکسال پس از جراحی نیز ادامه داشته باشد. پس از این مدت این عدم تقارن به مقدار زیادی برطرف می شود. اگر همچنان عدم تقارن بینی محسوس باشد معمولا جراحی مجدد بینی توصیه می شود. البته در مواردی که تفاوت جزئی باشد می توان از آن چشم پوشی کرد و وسواس زیادی به خرج نداد.

در نامتقارن شدن بینی پس از جراحی دندان های فک بالا نیز موثر اند و می توانند بر فرم بینی پس از جراحی تاثیر بگذارند. مراقبت های بینی در روز های پس جراحی نیز در برهم نخوردن نتیجه جراحی بسیار موثر است.

علت عدم تقارن بینی پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی به علت فشار های وارد شده به بینی و استخوان بینی بینی دچار تورم شده در پره ها و سوراخ بینی عدم تقارن مشاهده می شود. در برخی موارد نیز تورم های نا متقارن رخ می دهد . برای مثال یک سوی بینی بیشتر از قسمت دیگر چار تورم می شود. در افرادی که پیش از جراحی سوراخ های بینی تا متقارن بوده نیز ممکن است حافظه بافتی پس از جراحی باعث نامتقارن به نظر رسیدن بینی شود. اطلاعات بیشتر درباره استفاده از اسپیلنت بینی را در این مقاله بخوانید.

در صورتی که جراحی به درستی انجام گرفته باشد با انجام صحیح مراقبت های پس از جراحی و استفاده از اسپیلنت و چسب زدن مداوم بینی پس از جراحی می توان مانع ماندگاری عدم تقارن شد و نتیجه بهتری از جراحی بینی داشت. معمولا قدرت غضروف های بینی مهرت جراح و نوع پوست مراجعه کننده در ایجاد تقارن در بینی موثر است.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره جراحی بینی و عوارض آن از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در بخش نظرات سایت بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط