سن مناسب جراحی بینی

بیشتر نو جوان ها با رسیدن به سن بلوغ و رشد و تورم بینی به فکر انجام جراحی زیبای بینی می افتند اما غالبا با مخالفت والدین و جراحان مواجه می شوند. برای انجام جراحی بینی افراد به دنبال سن مناسبی هستند که نتیجه مطلوبی از جراحی خود بگیرند. اما سن در جراحی بینی چقدر موثر است؟ در این مقاله به سن مناسب جراحی بینی می پردازیم و در این زمینه توضیحات کاملی ارئه می کنیم .

جراحی بینی پس از بلوغ

معمولا جراحان بهترین سن انجام جراحی بینی را پس از بلوغ کامل می دانند. یعنی زمانی که رشد جسمی فرد متوقف شده است و استخوان ها به اندازه کافی رشد کرده اند. در این سن دیگر تیغه بینی رشد زیادی نمی کند و احتمال تغییر شکل بینی پس از جراحی کاهش میابد. معمولا بهترین سن را در بازه زمانی ۲۰ الی ۳۰ سالگی بیان می کنند.

این انتخاب تنها به رشد جسمی محدود نمی شود. جراحی بینی و ایجاد تغییر در صورت نتیجه دائمی دارد و تا همیشه همراه فرد خواهد بود. از این رو تصمیم برای جراحی بینی باید کاملا عاقلانه و منطقی باشد و نمی توان از روی احساسات زود گذر نوجوانی و یا تحت تاثیر حرف های دیگران برای جراحی بینی اقدام کرد.

۲۰ تا ۳۰ سالگی در آغاز جوانی است و پوست انعطاف و قابلیت بازسازی کافی را دارد. از لحاظ آناتومیک انجام جراحی بینی در سنین جوانی مناسب تر است. درباره جراحی بینی طبیعی بخوانید.

جراحی بینی پیش از بلوغ

در برخی موارد نوجوانان برای انجام جراحی بینی اصرار می ورزند درحالی که هنوز صورت و بینی رشد کامل نکرده است . برخی محققان از تاثیر منفی انجام جراحی زیبایی بینی پیش از بلوغ بر رشد صورت و چهره در بزرگسالی هشدار داده اند. ممکن است با افزایش سن و رشد صورت و تیغه بینی پس از جراحی فرم بینی پس از عمل تغییر کند و نیاز به جراحی مجدد بینی باشد.درباره تزریق کورتون به بینی پس از جراحی بخوانید.

معمولا اصرار نوجوانان برای انجام جراحی بینی ریشه روانشناختی دارد و تصمیم جدی نیست حتی گاهی ممکن است با افزایش سن از عمل جراحی بینی منصرف شوند. امروزه تمایل نوجوانان در سنین پایین و حتی زیر ۱۸ سال برای انجام جراحی های زیبایی افزایش یافته است. این مسئله غالبا به دلیل کمبود اعتماد به نفس نوجوان در جمع همسالان خود است. اگر چه بهترین بازخورد از جراحی بینی در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است اما دختران پس از ۱۶ سالگی و پسران پس از ۱۸ سالگی مجاز به انجام جراحی بینی هستند.

پس از سن بلوغ و رشد کامل استخوان و غضروف بینی تغییر می کند و نتیجه عمل تغییر خواهد کرد. بهتر است برای انجام جراحی بینی عجله نکنید و برای تصمیم گیری در این باره زمان بیشتری صرف کنید. اگرچه جراحی بینی در نوجوانی استاندارد نیست اما این به معنای عدم انجام آن در این سنین نیست.

در صورت پافشاری زیاد نو جوانان و یا وجود مشکلات جدی و در ساختار بینی می توان جراحی بینی را انجام داد. بهتر است دست کم برای انتخاب جراح مناسب برای انجام جراحی بینی در سنین پایین وسواس کافی به خرج داده و جراح ماهر و با تجربه برای انجام این جراحی انتخاب نمایید.

جراحی بینی در سنین بالا

پس از سن بلوغ معمولا جراحی بینی محدودیت خاصی ندارد البته به جز دوران بارداری که جراحی باید به چند ماه پس از زایمان موکول شود. بزرگسالان در سنین مختلف می توانند برای انجام جراحی زیبایی بینی خود اقدام نمایند و به زیبا تر شدن چهره و صورت خود کمک کنند. اما نهایتی نیز برای انجام جراحی بینی مشخص شده است. جراحان زیبایی حد اکثر سن برای انجام جراحی بینی را ۶۰ سال می دانند و پس از آن انجام جراحی بینی مطلوب نیست. این محدودیت در جراحی بینی به دلیل مشکلات قلبی و بیماری های زمینه ای است که به دلیل افزایش سن ظهور می کند. در این سنین بی هوشی می تواند عوارض نامطلوبی داشته باشد.

انجام جراحی تا قبل از ۳۰ سالگی بهترین انتخاب است چرا که پوست هنوز جوان و سرزنده است و قابلیت ترمیم و بهبودی بدن بیشتر است.  هنگامی که جراحی در سنین بالا انجام میشود. به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست تورم بیشتری پس از جراحی ایجاد می شود و دوران نقاهت نیز طولانی تر خواهد بود.

انجام جراحی بینی در سنین پایین

در برخی کودکان و یا نوجوانان با سنین کم ممکن است جراح انجام جراحی بینی را توصیه نماید. انجام چنین جراحی هایی ممکن است به دلیل شکستگی بینی و یا وجود انحراف و آسیب به تیغه بینی باشد به گونه ای که تنفس را برای کودک سخت کند و یا خرخر خواب و مشکلات این چنینی به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی جراحی انجام شده جراحی زیبایی بینی نیست و جراحی سپتوپلاستی به جهت ترمیم و بهبود تیغه بینی انجام می شود. پس از سپتوپلاستی که در داخل بینی انجام می شود اصلاح فرم بینی و ظاهر آن به سال های بعد از بلوغ موکول می شود.

جراحی بینی دکتر خوش سیرت

اگر تصمیم به جراحی بینی پیش از سن بلوغ دارید…

درصورتی که شما نیز یکی از کسانی هستید که برای انجام جراحی بینی خود پیش از سن رشد اصرار دارید بهتر است انجام آن را به سال های بعد به تاخیر بیاندازید. بینی های کوچک و فانتزی شاید امروزه طرفداران زیادی داشته باشد اما به مرور مد ها و معیار های زیبایی تغییر می کند. بهتر است عجولانه تصمیم نگیرید و برای انجام جراحی اندکی بیشتر تامل کنید. برای انجام جراحی بینی از مشاوره های جراح پیش از عمل غافل نشوید. درباره دلیل خود برای انجام جراحی بینی با جراح صحبت کنید و پیشنهادات و توصیه های ایشان را بپذیرید. درباره جراحی بینی فانتزی بخوانید.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی و متد های جراحی از دکتر شاهرخ خوش سیرت در بخش نظرات سایت بپرسید و یا برای مشاهده نمونه کار ها و مطالب آموزشی دیگر پیج دکتر خوش سیرت را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط