رابطه جنسی بعد از عمل بینی

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

رینوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی بینی نیز شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که معمولاً با اهداف تغییر شکل ظاهری یا برطرف کردن مشکلات عملکردی انجام می شود. اگرچه انتخاب جراح بینی خوب بسیار حائز اهمیت است، اما برخی بایدها و نبایدهایی بعد از عمل بینی وجود دارد که می تواند بر نتیجه عمل تاثیرگذار باشد. یکی از سوالات متداولی که اغلب افراد بعد از عمل بینی مطرح می کنند این است که چه مدت بعد از جراحی بینی می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟ آیا بوسیدن بعد از عمل بینی خطرناک است؟ تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید رابطه داشت؟ به منظور آشنایی بیشتر با روابط زناشویی و رابطه جنسی بعد از عمل بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

انجام هر عمل جراحی حتی، عمل های زیبایی مانند جراحی بینی، از نظر جسمی و روانی موقعیت حساسی است که نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. مراقبت های بعد از عمل بینی مانند نحوه خوابیدن، استحمام، ورزش کردن، تغذیه بعد از عمل بینی و سایر مراقبت ها می تواند تاثیر بسزایی در روند بهبودی و کوتاه شدن دوره نقاهت داشته باشد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که فعالیت جنسی هیچ تأثیری روی صورت شما نخواهد داشت، با این وجود، فعالیت بدنی بلافاصله پس از جراحی بسیار خطرناک است.

بسیاری از افراد بعد از عمل بینی، در خصوص بهترین نزدیکی بعد از عمل بینی و شرایط آن بعد از عمل بینی سوالاتی مطرح می کنند که متأسفانه، پاسخ قطعی و دقیقی برای این سوال وجود ندارد. به طورکلی، عواملی مانند نوع جراحی، سرعت بهبود بدن و شرایط روحی بیمار می تواند در زمان شروع روابط جنسی بعد از عمل تاثیرگذار باشد.

برخی از پزشکان بر این باورند که رابطه جنسی آرام و بوسیدن معمولی یک روز بعد از عمل بینی امکان پذیر است، اما باید به گونه ای باشد که ضربان قلب فرد بالا نرفته و ضربه ای به بینی وارد نشود. با این حال، اکثر پزشکان توصیه می کنند که تا دو هفته از برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی اجتناب کنید. بهتر است بدانید که انجام فعالیت های ورزشی شدید که باعث آدرنالین و فشار خون می شود، بعد از عمل بینی ممنوع است. شاید تعجب کنید اما اغلب پزشکان تاثیر رابطه جنسی را مانند ورزش می دانند. البته نوع فعالیت جنسی بعد از عمل بینی نقش بسزایی در آسیب به بینی دارد.

رابطه زناشویی بعد زا عمل بینی

آسیب رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد مطرح می کنند این است که عوارض رابطه جنسی بعد از جراحی بینی چیست؟ همان طور که در بالا اشاره شد، بیمار بعد از عمل بینی باید از انجام هرنوع فعالیتی که سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود، اجتناب کند. بهتر است بدانید که افزایش فشار خون می تواند خطر خونریزی بینی را افزایش داده و بر نتیجه عمل تاثیرگذار باشد.

در طول روابط جنسی، رشته‌های عصبی پاراسمپاتیک تحریک شده و باعث افزایش ضربان قلب، آدرنالین و فشارخون می شود. افزایش فشار خون خطر تورم و خونریزی را بالا برده و می تواند بر روی نوک بینی تاثیر منفی ایجاد کند. هرچه آمیزش و مقاربت طولانی تر باشد، عارضه شدیدتر می شود. همچنین، روابط جنسی طولانی و شدید نیز احتمال وارد شدن ضربه را افزوده و آسیب های شدیدی به بینی وارد می کند. به همین علت اکثر جراحان توصیه می کنند که قبل از ۲ تا ۴ هفته از انجام فعالیت های بدنی مانند ورزش و رابطه جنسی که منجر به افزایش احساسات و برانگیختگی می شوند، اجتناب کنید.

بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی

همانطور که اشاره شد، رابطه جنسی ممکن است موفقیت جراحی بینی را مختل کند، زیرا رابطه جنسی باعث ترشح آدرنالین زیادی در بدن شده که می تواند باعث تورم و خونریزی بینی شود. به همین علت اغلب پزشکان توصیه می کنند که حداقل تا دو هفته از فعالیت های جنسی باید خودداری شود. در هر حال زمان دقیق و مشخصی برای شروع رابطه جنسی بعد از جراحی بینی وجود ندارد و شرایط جسمی و حتی روحی بیمار در تعیین زمان مناسب برای داشتن روابط زناشویی اهمیت دارد.

بهتر است بدانید که حداقل هشت هفته طول می کشد تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد. داشتن رابطه جنسی قبل از بهبودی کامل می تواند شکل ظاهری بینی را تغییر داده و موفقیت کلی جراحی شما را به خطر بیندازد. هنگام رابطه جنسی پس از جراحی بینی، باید ملایم باشید و از موقعیت هایی که ممکن است باعث تماس بینی با سطوح دیگر شود، اجتناب کنید.

علاوه بر بهبود شرایط جسمی، وضعیت روحی بیمار نیز بسیار اهمیت دارد. برای مثال ممکن است فرد از لحاظ جسمی آمادگی لازم برای برقراری رابطه را داشته و پزشک اجازه رابطه جنسی را به بیمار بدهد، اما فرد از لحاظ روحی آمادگی لازم را نداشته باشد. در نهایت بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی به تشخیص پزشک برای وضعیت جسمی و روحی بیمار بستگی دارد.

بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی گوشتی

تا اینجا بررسی کردیم که رابطه جنسی باعث افزایش ترشح آدرنالین شده و ممکن است باعث تورم بینی، خونریزی و حتی تغییر شکل بینی شود. بنابراین، پزشکان توصیه می کنند بین دو تا چهار هفته روابط زناشویی بعد از عمل بینی را به تعویض بیاندازید. اما توجه داشته باشید که در جراحی بینی گوشتی بهتر است تا یک ماه از داشتن رابطه اجتناب کنید، زیرا افراد با بینی های گوشتی، تورم بیشتر و طولانی تری را تجربه می کنند. به همین علت بهترین زمان رابطه جنسی بعد از عمل بینی گوشتی پس از طی شدن دوره نقاهت و بهبودی است که با نظر پزشک مشخص می شود.

بوسیدن بعد از عمل بینی

علاوه بر زمان برقراری روابط جنسی، بغل کردن و بوسیدن بعد از عمل بینی نیز از جمله مسائلی هستند که ممکن است برای بیمار دغدغه هایی ایجاد کند. همان طور که باید تا دو هفته پس از جراحی بینی از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید، پزشکان توصیه می‌کنند از فشار دادن لب ها مانند بوسیدن اجتناب نمایید. وارد شدن ضربه یا فشار بر روی بینی می تواند باعث تغییر شکل بینی شود، بنابراین برای جلوگیری از این وضعیت فشار به مدت دو تا چهار هفته از بوسیدن خودداری نمایید.

توصیه پایانی

عمل بینی یکی از جراحی های حساس است که نیاز به مراقبت های جدی بعد از عمل دارد. یکی ازبزرگترین خطرات بعد از عملی بینی، افزایش فشار خون است که می‌تواند منجر به خونریزی در محل جراحی یا تورم در سر شود. به همین علت توصیه می شود رابطه جنسی را حداقل به مدت سه هفته به تعویق بیندازید تا از افزایش فشار خون و آسیب به بینی جلوگیری شود.

شش تا هشت هفته طول می کشد تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد و داشتن رابطه جنسی قبل از بهبودی کامل ممکن است منجر به آسیب بینی شود که می تواند بر نتایج جراحی شما تأثیر بگذارد. هنگام برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی، ملایم باشید و از وضعیت هایی که ممکن است بینی شما با سطوح دیگر تماس پیدا کند، خودداری کنید. در پایان توصیه می شود برای برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی با جراح بینی خود مشورت نمایید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط