خونریزی بینی بعد از عمل

خونریزی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

عمل بینی یکی از متداول ترین جراحی های زیبایی و در عین حال درمانی است که به رفع مشکلات ظاهری و عملکردی کمک می کند. این عمل مانند هر عمل جراحی دیگر با عوارض جانبی کوتاه مدت و یا در موارد نادر با خطرات جدی همراه است. یکی از عوارض شایع در عمل بینی، خونریزی است که در ۱۲ ساعت اول پس از جراحی طبیعی است. اما سوال اینجاست که آیا خونریزی بعد از عمل بینی خطرناک است؟ علل و درمان خونریزی بینی بعد از عمل چیست؟ به منظور آشنایی بیشتر با علل، درمان و راه های پیشگیری از خونریزی پس از جراحی بینی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خونریزی بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی عوارض زیادی ممکن است رخ دهد که باعث نگرانی بسیاری برای افراد شود. یکی از شایع ترین عوارضی که همواره مورد توجه افراد بوده، خونریزی پس از جراحی بینی است که نیاز به حساسیت زیاد و نگرانی ندارد. به طورکلی، در جراحی بینی (به خصوص در جراحی بینی استخوانی) بخشی از استخوان بینی بریده و یا برداشته می شود. این امر منجر به بریدگی در وریدهای بینی می شود و احتمال خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد.

این خونریزی تا یک مدت ادامه می یابد و چند روز بعد از عمل (هم بینی گوشتی و هم استخوانی) این یک وضعیت طبیعی است. معمولا وجود ترشحات صورتی متمایل به قرمز از بینی و گلو در ۳ تا ۴ روز اول بعد از عمل کاملا طبیعی است و این حالت به تدریج فروکش خواهد کرد. اما ادامه دار شدن خونریزی و تشدید آن بعد از گذشت زمان اصلا طبیعی نبوده و نیاز به ارزیابی و درمان های پزشکی دارد.

خونریزی بینی بعد از عمل

علت خونریزی پس از جراحی بینی چیست؟

همانطور که اشاره شد، خونریزی پس از جراحی های بینی تا چند روز اول طبیعی است و اغلب این خونریزی ها به واسطه تغییرات در ساختار بینی اتفاق می افتد. اما خونریزی های غیر طبیعی پس از عمل ممکن است دلایل متعددی رخ دهد. از مهمترین و اصلی ترین دلایل خونریزی ها می توان به افزایش تورم، وارد شدن ضربه به بینی، انسداد و گرفتگی بعد از عمل بینی اشاره کرد. اگرچه خونریزی بعد از عمل بینی به ندرت رخ می دهد، اما ممکن است به دلیل عدم تخلیه خون از حلق و به دلیل بسته بودن فضای بین مخاط تیغه بینی و سوراخ بینی خونریزی ایجاد شود.

چه عواملی خطر خونریزی پس از عمل بینی را افزایش می دهد؟

همان طور که اشاره شد، دلایل متعددی مانند تورم و گرفتگی بینی می توانند سبب خونریزی های غیر طبیعی در بینی شوند. همان طور که می دانید برخی عوامل می تواند خطر تورم و حتی خونریزی را افزایش دهد که مهمترین آن ها عبارتند از:

وارد شدن ضربه به بینی

همان طور که اشاره شد، ضربه به بینی بعد از عمل می تواند یکی از دلایل اصلی تورم و خونریزی بعد از عمل باشد. از آنجایی که در حین عمل جراحی ساختار استخوانی، بافت های غضروفی و پوست بینی دستخوش تغییر می شود، وارد شدن ضربه به بینی می تواند باعث افزایش تورم و خونریزی شود. لذا با وجود گچ بینی در هفته های اول باز از وارد شدن هر نوع ضربه به بینی جلوگیری کنید. شدت ضربه هر چند که اندک باشد ممکن است اثرات منفی شدیدی در نتیجه‌ جراحی داشته باشد.

خوابیدن روی شکم و صورت

خوابیدن به سمت شکم و روی صورت، یکی از مواردی است که در هفته های اول بعد از عمل می تواند سبب خونریزی از بینی شود. یکی از نکات ضروری که بعد از عمل بینی باید رعایت شود، نحوه خوابیدن صحیح است. بهترین حالت خوابیدن پس از جراحی بینی، خوابیدن به پشت و روی کمر است. همچنین، توصیه می شود به هنگام خواب به کمک چند بالش سر خود را بالاتر قرار دهید تا خطر افزایش تورم و خونریزی احتمالی کاهش یابد.

خونریزی بینی و کشیدن سیگار

سیگار کشیدن

یک از نکاتی که باید یک ماه قبل و یک ماه بعد از عمل بینی به آن توجه شود، عدم استفاده از دخانیات از جمله سیگار، قلیان و هر نوع محصولات حاوی نیکوتین و تنباکواست. بهتر است بدانید که کشیدن سیگار و حتی سرفه کردن ناشی از سیگار کشیدن به صورت غیرمستقیم می‌تواند خطر خونریزی از بینی پس از جراحی را تا حد زیادی افزایش دهد. استفاده از دخانیات علاوه بر خونریزی می تواند منجر به نکروز شدن پوست، زخم (اسکار) و حتی تاخیر در روند بهبود فرد شود. لذا ۴ هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کرده و تا ۴ هفته بعد از عمل، از کشیدن سیگار و هر نوع دخانیات اجتناب کنید.

انجام فعالیت های سنگین

یکی دیگر از مواردی که احتمال خونریزی بعد از عمل بینی را افزایش می دهد، انجام فعالیت های سنگین در هفته های ابتدایی بعد از عمل است. توجه داشته باشید که هرگونه فشار به بینی می تواند خطر تورم و خونریزی را افزایش داده و بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد. لذا تا چند هفته بعد از عمل، از بلند کردن اجسام سنگین یا هرگونه فعالیتی که منجر به فشار بر شما شود، خودداری کنید.

ورزش کردن

یکی از عواملی که خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد، فعالیت های ورزشی است. به طورکلی، انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش های سنگین باعث افزایش گردش خون، ضربان قلب و تنفس بیمار می شود، در نتیجه احتمال تورم، خونریزی و آسیب به بینی بعد از عمل نیز افزایش خواهد یافت. لذا توصیه می شود بین یک تا سه ماه ازورزش های سنگین اجتناب کرده و پس از دو هفته اول بعد از عمل ورزش های سبک مانند پیاده روی را انجام دهید.

مصرف برخی داروها

یکی از نکاتی که باید قبل و بعد از عمل بینی رعایت شود، عدم مصرف برخی از داروها است. برای مثال داروهایی مانند آسپرین و داروهایی که حاوی آسپرین می تواند در لخته شدن خون اختلال ایجاد کرده و خطر خونریزی را افزایش دهد. علاوه بر این، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند موترین و ادویل نیز اثراتی مانند آسپرین ایجاد می کنند. لذا توصیه می شود در خصوص داروهای مصرفی و قطع آن ها با پزشک خود مشورت کرده و از مصرف این داروها قبل و بعد از عمل بینی اجتناب کنید.

آیا خونریزی بعد از عمل بینی خطرناک است؟

وجود خونابه و خونریزی های پس از عمل های زیبایی و گاها درمانی، کاملا طبیعی است. با این حال برخی نگران هستند که آیا خونریزی می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد یا خیر؟ خونریزی های خفیف در روزهای اولیه پس از عمل هیچ خطری ندارد و جای نگرانی نیست، اما اگر مدت زمان خونریزی یا شدت آن افزایش یابد، ممکن است عوارضی برای بیمار به همراه داشته باشد.

بهتر است بدانید که عدم درمان خونریزی های شدید بعد از جراحی بینی می تواند سبب باز شدن بخیه ها شده و حتی ممکن است منجر به عدم تقارن، کج شدن و مشکلات دیگر در بینی شود، به طوری که بیمار احتیاج به جراحی مجدد خواهد داشت.

برای خونریزی بعد از عمل بینی چه کنم؟

خونریزی های طبیعی نیازی به درمان های خاص ندارد، اما در صورت بروز خونریزی های شدید ابتدا سر خود را کمی به عقب خم نمائید و به آرامی نفس بکشید. سپس، از یک گاز استریل برای کنترل خونریزی استفاده کنید. همچنین می توانید ازیک کمپرس آب سرد جهت توقف خونریزی استفاده کنید. توجه داشته باشید که از وارد کردن هر گونه فشار به بینی یا فین کردن به هنگام خونریزی اجتناب کنید. در صورتی که پس از چند دقیقه، خونریزی متوقف نشده و یا میزان آن شدیدتر شد، هر چه سریعتر به بیمارستان مراجعه نمایید.

برای درمان خونریزی بعد از جراحی معمولا از تامپون بینی به مدت ۴۸ ساعت استفاده می شود. در موارد نادری که خونریزی مجدد رخ می دهد، اقدامات جراحی مانند آندوسکوپی تشخیصی و روش های انعقادی باید پیگیری شود. اگر علت و محل دقیق خونریزی یافت نشد، شریان بینی باید با عمل مسدود شود.

پیشگیری از خونریزی بینی بعد از عمل

همان طور که اشاره شد، افزایش تورم مهمترین عامل در بروز خونریزی های بعد از جراحی بینی است، لذا رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی می تواند به کاهش بروز این احتمال کمک کند. مهمترین نکاتی که به منظور جلوگیری از خونریزی بینی انجام می شود، عبارتند از:

  • استراحت کامل در هفته اول
  • استفاده از کمپرس آب سرد
  • عدم انجام فعالیت های سنگین و ورزش
  • اجتناب از مصرف الکل و کشیدن سیگار
  • کاهش مصرف غذاهای شور
  • قرار گرفتن سر بالاتر از بدن به هنگام خوابیدن
  • عدم مصرف داروهای ضد انعقاد خون
  • اجتناب از فین کردن، سرفه کردن و خمیازه های بلند
  • خودداری از ماالش، ماساژ و وارد کردن فشار به بینی
  • شستشو بینی برای جلوگیری از انسداد و خشکی بینی

کلام آخر

خونریزی بعد از عمل بینی یکی از عوارض طبیعی است که به واسطه تغییرات در ساختار بینی رخ می دهد. به طورکلی، خونریزی شدید و مداوم پس از جراحی بینی، بسیار نادر است، اما در صورت بروز باید نکات ذکر شده در بالا را رعایت نمایید. توصیه می شود برای کاهش خطر تورم و خونریزی، مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی گرفته و در صورت تداوم و افزایش شدت خونریزی بینی به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی در تهران و رعایت نکات قبل و بعد از عمل بینی، نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی خواهد داشت. لذا در انتخاب جراح خوب بینی دقت کرده و همچنین مراقبت های لازم بعد از عمل را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط