جراحی اتوپلاستی دکتر خوش سیرت

جراحی زیبایی گوش

لاله گوش یا گوش بیرونی دارای چین های غضروفی می باشد که توسط پوست پوشیده شده اند. انجام جراحی زیبایی گوش بر روی این قسمت، موجب رفع ناهنجاری های ساختاری گوش می شود.

لاله گوش در دوران جنینی تشکیل می شود و تا سال های پس از تولد شکل گیری گوش ادامه دارد. در برخی موارد لاله گوش به صورت زیبا و مناسبی رشد نمی کند. در این مواقع می توان با انجام جراحی زیبایی گوش، سایز گوش، جای قرار داشتن  و فرم گوش را اصلاح کرد. درباره جراحی زیبایی بینی بیشتر بخوانید.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

در دوران کودکی و نوجوانی داشتن گوش های بد فرم موجب می شود که همسالان فرد را مسخره کنند.  مورد تمسخر دیگران قرار گرفتن موجب کاهش اعتماد به نفس کودکان و به ویژه نوجوانان می شود. با انجام جراحی زیبایی گوش و اصلاح ناهنجاری ساختاری لاله گوش، این مشکلات را درمان کنید.

در برخی افراد گوش فاصله زیادی با سرشان دارد و بیش از حد معمول برجسته می باشد. لاله گوش برخی افراد هم بزرگتر از حد نرمال می باشد. این افراد می توانند با انجام اتوپلاستی این مشکلات را برطرف کنند.

لازم است بدانید، انجام جراحی بر روی لاله گوش انجام می شود و بر قدرت شنوایی تاثیری نمی گذارد. همچنین نتیجه این جراحی دائمی می باشد و با رعایت مراقبت های بعد از جراحی، گوش به حالت قبل خود بر نمی گردد.

انجام جراحی گوش

تکنیک استفاده شده برای جراحی زیبایی گوش در هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد. روش مورد استفاده به محل برش و جای زخم باقیمانده بستگی دارد. برش زده شده بر روی گوش، ممکن است در قسمت پشت گوش و یا چین های داخلی باشد.

 در این تکنیک جراحی پزشک جراح، غضروف و پوست اضافی را برداشته و گوش را در جایی صحیح قرار می دهد، سپس به وسیله نخ های قابل جذب محل برش را بخیه می زند. مدت زمان انجام   این جراحی تقریبا دو ساعت می باشد.

در زمان انجام جراحی پزشک از بی حسی موضعی و یا بیهوشی کامل استفاده می کند. این جراحی می تواند به صورت سرپایی و یا در بیمارستان انجام شود. بیمار در زمان انجام جراحی، دردی حس نمی کند.  با توجه به سابقه پزشکی بیمار، پزشک از روش  مناسبی برای بیهوشی استفاده می کند. در اکثر موارد از بیهوشی کامل استفاده می شود. آیا درباره جراحی زیبایی پلک می دانید؟ جراحی بلفاروپلاستی را بخوانید.

انواع جراحی زیبایی گوش

 1. سنجاق کردن گوش: افرادی که دارای گوش های برجسته می باشند، با انجام جراحی،  گوش ها را به سر نزدیک می کنند.
 2. برجسته سازی گوش: در برخی افراد گوش به طور کامل رشد نکرده است و سایز گوش کوچک است. پزشک با انجام جراحی، اندازه گوش بیرونی را بزرگ می کند.
 3. کاهش اندازه گوش: به داشتن گوش های بزرگتر از حد طبیعی،  اختلال ماکروتیا می گویند. این افراد با انجام جراحی، سایز گوش های خود را کوچک می کنند.

چه کسانی می توانند جراحی زیبایی گوش را انجام دهند؟

 1. افرادی که می خواهند جراحی را انجام دهند، باید از سلامتی جسمانی برخوردار باشند.
 2. کسانی که می خواهند این جراحی را انجام دهند، باید مبتلا به عفونت های مزمن گوش  نباشند. این افراد باید قبل از انجام جراحی، عفونت گوش خود را درمان کنند.
 3. این جراحی در افراد بالای ۵ سال انجام می شود. در این زمان رشد غضروف به اتمام رسیده و بدشکلی گوش ثابت شده است.
 4. کسانی که می خواهند این جراحی را انجام دهند، باید دید مثبت و واقع بینانه داشته باشند.

جراحی زیبایی گوش

مراقبت های قبل از انجام جراحی زیبایی گوش

 1. مراجعه به پزشک: پزشک تشخیص می دهد که فرد کاندید مناسب برای انجام جراحی می باشد یا خیر؟
 2. پزشک سایز، جای قرار داشتن و تقارن گوش ها را بررسی می کند.
 3. پزشک از سابقه پزشکی بیمار اطلاع می یابد.
 4. انجام عکس برداری از گوش ها برای انتخاب روش مناسب جراحی
 5. چند هفته قبل از انجام جراحی بیمار باید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین، ایبوپروفن و ادویل استفاده نکند زیرا احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می دهند.
 6. چند هفته قبل از جراحی از داروهای گیاهی و داروهای ضد التهاب استفاده نکنید.
 7.  استفاده از سیگار و محصولات دارای تنباکو و نیکوتین برای چند هفته قبل از جراحی ممنوع می باشد. استعمال سیگار، موجب کند شدن سرعت جریان خون می شود. در نتیجه روند بهبودی محل جراحی، به خوبی انجام نمی شود.

مراقبت های بعد از جراحی

 1. بعد از انجام جراحی، گوش ها پانسمان می شوند.
 2. بعد از جراحی خارش و درد وجود دارد که می توان برای کاهش آنها،  از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 3. در دوران بهبودی به گوش های خود فشار وارد نکنید. در دوره نقاهت بیماری به سمت پهلوها نخوابید و فقط به شکل طاق باز بخوابید.
 4. ۴-     در دوران نقاهت مراقب باشید به گوش های  شما صدمه ای وارد نشود و یا گوش ها کشیده نشوند.
 5. در دوران بهبودی لباس های دکمه دار، جلو باز و گشاد استفاده کنید تا هنگام تعویض لباس ها با مشکلی مواجه نشوید و گوش ها کشیده نشوند.
 6. پانسمان روی محل جراحی بعد از چند روز، باید توسط پزشک برداشته شود.
 7. پزشک بعد از برداشتن پانسمان روی محل جراحی، استفاده از هدبند مخصوصی را توصیه می کند. این هدبند باید به صورت شبانه روزی تا مدت ۲ الی ۶ هفته بر روی گوش ها قرار بگیرد. فقط در زمان حمام کردن می توانید هدبند را بردارید.
 8. تا زمانی که پزشک معالج اجازه نداده است از انجام فعالیت های سنگین و یا ورزش های شدید و سخت اجتناب کنید. احتمال دارد در زمان انجام ورزش های پربرخورد به گوش صدمه ای وارد شود.
 9. در دوران نقاهت مراقب باشید که گوش دچار عفونت نشود. بروز عفونت گوش باعث ایجاد اختلال در بهبودی محل جراحی گوش می شود.

۱۰-به طور مرتب به وسیله محلول های ضد عفونی، گوش های خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

۱۱-در برخی موارد بیمار بر اثر عوارض بیهوشی دچار سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می شود، در این مواقع از رژیم های غذایی سبک استفاده کنید.

۱۲-برای مدتی بعد از انجام جراحی زیبایی گوش،  باز کردن دهان به صورت کامل مشکل است که امری کاملا طبیعی می باشد.

عوارض احتمالی جراحی گوش

اگر جراحی توسط یک پزشک جراح باتجربه و ماهر در یک مرکز درمانی معتبر انجام شود، احتمال بروز عوارض جراحی به صفر می رسد. علاوه بر این مراقبت های بعد از عمل هم بر نتیجه عمل تاثیرگذار می باشد. درباره جراحی بینی بسشتر بخوانید.

 1. باقی ماندن جای زخم
 2. عدم تقارن
 3. تغییر در احساس پوست
 4. تصحیح بیش از حد گوش
 5. بعد از انجام جراحی زیبایی گوش، جای بخیه دیده نمی شود زیرا پزشک جراح،  برش را در پشت گوش و بین چین های گوش می زند که در پشت گوش پنهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط