صفحه اصلی / جراحی درمانی / صفر تا صد جراحی بینی
[reading-time]
جراحی بینی

صفر تا صد جراحی بینی

آنچه می خوانید...

اگر جراحی بینی، شایع ترین جراحی زیبایی صورت نباشد، به صورت قطعی یکی از پرطرفدارترین هاست. غریزه طبیعی انسان به زیبایی سبب شده است که تعداد زیادی از مردم این عمل را در نظر بگیرند و برای آن اقدام کنند. بینی در مرکز صورت قرار دارد و به همین دلیل تناسب اعضای صورت را حفظ می‌کند. تناسبات اجزای صورت تاثیر زیادی بر زیبایی دارد. انجام این عمل ممکن است که در هر شخص با هدف متفاوتی باشد اما اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یا به انجام این عمل فکر کرده اید و یا قصد انجام آن را دارید. با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ سوال های خود را در رابطه با جراحی بینی بدست آورید.

جراحی بینی

جراحی بینی از عمل های زیبایی زنان است که با مقاصد زیبایی یا درمانی به دو روش باز و بسته بر روی بینی فرد انجام می‌شود. دلایل انجام این عمل می‌تواند بزرگی بینی، بر آمدگی یا مشخص بودن قوز بینی، بزرگی پره ها، نداشتن تناسب با دیگر اجزای صورت و حتی صرفا فقط راضی نبودن شخص از شکل ظاهری بینی خود باشد. انجام جراحی بینی به دلایل درمانی؛ مانند برطرف کردن ایرادات ظاهری بینی که بر اثر شکستگی، تصادف یا صانحه ای در گذشته اتفاق افتاده است، انحراف بینی و پولیپ هم انجام می‌گیرد.

به علاوه افرادی که در گذشته یکبار جراحی بینی انجام داده اند اما از نتیجه آن رضایت ندارند و یا ضربه یا آسیب باعث تغیر شکل بینی شده است، می توانند برای انجام جراحی ترمیمی بینی اقدام نمایند.

جراحی بینی اتاق عمل

هدف از جراحی بینی

با وجود این که بیشتر رینوپلاستی های انجام شده به منظور تغییرات زیبایی انجام می شود اما جراحی بینی را می توان به دلایل مختلفی انجام دادبرخی افراد به دلیل مشکلاتی که برای بینیشان به وجود آمده است تصمیم به عمل جراحی آن می گیرند. انحراف و عدم تقارن بینی به دنبال ضربات و شکستگی ها پولیپ بینی و مشکلات ساختاری بینی از جمله دلایل جراحی بینی است.

جراحی بینی جراحی است که به منظور تغییر و بهبود ظاهر ساختار و کارایی بینی انجام می شود. در بسیاری از افراد دیده می شود که بعد از جراحی بینی تغییرات مطلوبی در ظاهرشان ایجاد می شود و چهره دلنشین تری به دست می اورند.

انواع بینی

انسان ها به صورت کلی دارای دو دسته بینی استخوانی و گوشتی هستند. در مواردی نیز، افرادی بینی ترکیبی استخوانی-گوشتی دارند.

هر کدام از این بینی ها، ویژگی های خاص خود را دارند و جراح بر آن اساس، جراحی بینی را بر روی صورت افراد انجام می‌دهند.

بینی گوشتی

بینی های گوشتی دارای ساختمان و غضروفی ضعیف هستند و تجمع غدد چربی در دو طرف پره های آن بسیار زیاد است، به طوری که با فشار دادن انگشتان در اطراف بینی، ترشحات از آن خارج می‌شوند. پوست بینی گوشتی ضخیم است و انجام عمل و تغییرات بر روی این بینی گوشتی، برای پزشکان چالش های بیشتری را به همراه دارد

جراحی بینی گوشتی

در گذشته عمل جراحی بینی گوشتی، با تراشیدن غضروف ها صورت می‌گرفت، اما به دلیل ضعف این غضروف ها در بینی گوشتی، برگشت پذیری بسیاری داشت و ممکن بود که بعد از گذشت مدتی بینی به حالت قبلی خود برگردد و شاهد افتادگی نوک بینی باشیم.

 امروزه این عمل با تقویت غضروف های بینی به وسیله غضروف تیغه بینی صورت می‌گیرد که احتمال افتادگی نوک بینی را تا حد زیادی کاهش داده است. در صورتی که غضروف های بینی برای این‌کار مناسب نباشد؛ جراح از قسمت های دیگر بدن مانند غضروف گوش یا دنده استفاده می‌کند.

بینی استخوانی

 بینی های استخوانی ساختمانی محکم و غضروف های مقاومی دارند، این بینی ها دارای پوستی نازک هستند و استخوان بینی از زیر پوست به راحتی قابل لمس است. بینی های استخوانی عموما باریک و قلمی هستند. اما ممکن است در مواردی بینی های پهن نیز از نوع بینی گوشتی باشند.

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی بهترین شرایط را برای عمل زیبایی دارد و به دلیل استحکام زیادی که غضروف این بینی ها دارد، جراح بهتر می‌تواند به بینی فرم دهد. جراحی بینی استخوانی با تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن انجام می‌گیرد و احتیاجی به تقویت غضروف ها وجود ندارد.


لیفت بینی با تزریق ژل

یکی از روش های غیر تهاجمی در بهبود ظاهر بینی تزریق فیلر ها و لیفت بینی به کمک آن هاست. این روش را نمی توان برای همه انواع بینی استفاده نمود و با کمک آن می توان زاویه بینی را تغییر داد و قسمت های تیز بینی را صاف کرد همچنین می توان به کمک آن فرو رفتگی های بینی را نیز پر کرد.

جراح در این روش با کمک انواع مخصوصی از ژل ها پل بینی و سطح آن را یکنواخت می کند.

اما در این روش درمان توجه داشته باشید که حتما توسط فرد متخصص و حرفه ای انجام شود و از انجام آن در مراکز نامعتبر خود داری نمایید. این ژل ها موقتی هستند و پس از مدتی باید ترمیم شوند.


نحوه انجام جراحی بینی

برای آشنایی بیشتر با جراحی بینی و نحوه انجام این جراحی می توانید این ویدئو را از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح گوش و حلق و بینی مشاهده کنید.

انجام عمل بینی به دو روش صورت می‌گیرد که شامل روش‌های زیر می‌شود:

جراحی بینی به روش باز

در این روش جراح با ایجاد برش در تیغه میانی بینی، پوست و بافتی که روی غضروف وجود دارد را به آرامی از آن جدا می‌کند و سپس شروع به رفع کردن ایرادات بینی می‌کند. پس از آن به دقت پوست را به جای خود برمی‌گرداند و محل برش را بخیه می‌زند. این ب این روش جراحی بینی یکی از روش های مناسبی است که با کمک آن می توان تغییرات گسترده تری روی نواحی مختلف بینی ایجاد نمود. انواع بینی ها با هر مشکلی در ظاهر یا در ساختار خود را می توان با کمک جراحی بینی به روش باز جراحی نمود. در ادامه مراحل جراحی بینی به روش باز را مشاهده می کنید.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، زخم ها و برش ها در داخل حفره ها و قسمت های داخلی بینی انجام می‌شود و این یکی از مزایای انجام جراحی با استفاده از این روش است. اما این روش معایبی هم دارد مانند اینکه دسترسی جراح به ساختار های بینی به شدت محدود می‌شود و نمی‌تواند دید کافی را داشته باشد. برای همین درصد خیلی کمی این عمل را انجام می‌دهند و فقط برای تغییرات خیلی جزئی و کوچک انتخاب می‌گردد.

تاریخچه جراحی بینی

ویدئو جالبی از تارخچه جراحی بینی در جهان اورده شده است که می توانید آن را در مقابل مشاهده نمایید. نکات جالبی که از پیشینه جراحی بینی در جهان نمی دانیم !!! برای مشاهده ویدئو های بیشتر کانال آپارات ما را دنبال کنید.

تاریخچه جراحی بینی در ایران

در گذشته جراحی زیبایی بینی در ایران بخشی از جراحی عمومی در نظر گرفته می شد و شاخه ای جدا گانه و تخصصی نداشت. تا این که دکتر سیروس آصانلو بعد از دریافت مردک جراحی عمومی به انگلستان سفر کرد و تحت نظر جراحان خارجی آموزش های تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را آموخت.

وی پس از بازگشت به ایران در سال 1322 یک مرکز جراحی ترمیمی در یکی از بیمارستان های ایران تاسیس کرد و سپس علوم جراحی پلاستیک را در دانشگاه تهران تعلیم داد. دکتر سیروس آصانلو به عنوان پدر جراحی پلاستیک مدرن در ایران شناحته می شود.

آیا من کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستم یا نه ؟

جراحی بینی جراحی زیبایی هست که همانطور که می تواند تاثیر به سزایی در تغییر و زیبایی صورت داشته باشد می تواند اثر معکوس داشته باشد و مناسب صورت فرد نباشد. در برخی افراد شاید با وجود بینی بزرگ یا حتی پهن همچنان زیبایی وجود دارد. نمی توان گفت که افراد به بینی های کوچک و فانتزی نیاز دارند و همانطور که مشاهده می شود بسیاری از سلبریتی ها و خواننده های مشهور و پر طرفدار و دنیا بینی های عمل نشده و تقریبا بزرگی دارند.

6
ایجاد شده در
آزمون جراحی بینی

کاندید مناسب جراحی بینی

برای شرکت در آزمون ابتدا نام و شماره تماس خود را وارد کنید.

1 / 4

آیا بینی شما گوشتی و به تناسب صورتتان بزرگ است؟

2 / 4

آیا بینی شما قبلا در اثر آسیب یا ضربه دچار شکستگی شده است؟

3 / 4

آیا برای تنفس از راه بینی مشکل دارید؟

4 / 4

آیا به سادگی تحت تاثیر مد و الگو های زیبایی قرار میگیرید؟

میانگین امتیازها 46%

0%

برای تصمیم برای انجام جراحی بینی باید به خودتان توجه کنید ..آیا وجود بینی پزرگ د رصورتتات باعث کاهش اعتماد به نفس شما شده است ؟ اگر با وجود ان از ظاهر شدن در اجتماع هراس دارید و احساس نا زیبایی می کنید می توانید برای انجام جراحی بینی به دنبال جراح مناسبی بگردید و برای انجام جراحی مشورت و سپس برای جراحی آماده شوید.  توجه داشته باشید نه حرف و کنایه های دیگران و نه حتی مد های روز نمی تواند باعث تصمیم شما برای جراحی بینی شود. این تنها شما هستید که باید برای این کا رتصمیم بگیرید. اگر با بینی خود مشکلی ندارید بی دلیل به دنبال جراحی بینی نباشید.

ویدئو های دکتر خوش سیرت درباره جراحی بینی را در این قسمت مشاهده نمایید. 👇

مراقبت های قبل از انجام عمل جراحی بینی

قبل از اینکه عمل جراحی بینی را انجام دهید، باید به یک سری از نکات توجه کنید.

 • از دو هفته قبل از عمل از مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون جلوگیری کنید.
 • روز عمل باید ناشتا باشید.
 • مصرف دخانیات مانند سیگار را از مدتی قبل از عمل قطع کنید.
 • در روز جراحی، از هیچگونه لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • شب قبل از انجام عمل، دوش بگیرد و خوب استراحت کنید.
 • برای انتخاب دکتر وسواس به خرج دهید و نمونه کارهای قبلی او را چک کنید.
 • در صورت ابتلا به آنفولانزا و  سرما خوردگی جراح خود را مطلع سازید و تاریخ عمل را تغییر دهید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

علاوه انتخاب بهترین جراح بینی در تهران که اهمیت بسزایی دارد، مراقبت های بعد از جراحی بینی نیز در موفقیت نتیجه عمل اثرگذار خواهد بود. همچنین، رعایت دستورالعمل های پزشک بعد از جراحی روند بهبودی را تسریع بخشیده و از بروز عوارض عمل بینی جلوگیری می کند.

مراقبت های بعد از عمل بینی

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی گوش

عوارض جراحی بینی

عوارضی که بعد از جراحی بینی پیش می‌آیند، معمولا به صورت موقت هستند. در صورتی که جراحی خوب پیش نرفته باشد صرفا عوارضی دائمی هستند که ممکن است در بلند مدت آزاردهنده باشند. برای رفع این عارضه ها ممکن است که مجبور شوید که به جراحی بینی ترمیمی روی آورید.

عوارض موقت جراحی بینی:

 • کبودی در زیر چشم‌ها که با استفاده از کمپرس یخ از بین می‌رود.
 • احساس درد در بینی که با استفاده از داروهایی که دکتر تجویز می‌کند، از بین می‌رود.
 • به وجود آمدن ورم در ناحیه بینی که کاملا طبیعی است و برای رفع آن‌ به زمان احتیاج است.
 • خونریزی به میزان کم
 • آبریزش و عطسه تا مدتی بعد از انجام عمل بینی
 • کاهش احساس بویایی
 • عفونت بینی که در صورت رعایت نکردن بهداشت پیش می‌آید.

ویس رضایت بیماران دکتر خوش سیرت را در این قسمت بشنوید 👉

معیار های زیبایی بینی در جهان

در هر کشور و نژادی با توجه به تفاوت های ظاهری و ساختار بینی متد های زیبایی و به طبع روش جراحی متفاوتی هم وجود دارد. که در ادامه به چند مورد آن اشاره می کنیم .

زیبایی بینی قوزدار در کره جنوبی

در کره جنوبی و کشورهای چین ژاپن که تقریبا نژاد مشترکی دارند واز لحاظ ظاهری ویژگی های مشابه زیادی دارند، معمولا بینی ها کوچک با پل بینی کوچک هستند که باعث بزرگ بودن سوراح بینی می شود. در گذشته برای انجام جراحی های زیبایی در این کشور از ایمپلنت های سلیکونی برای بزرگ کردن و متناسب کردن اندازه بینی استفاده میشد.

اما به دلیل مشکلاتی که این ایمپلنت ها داشتند و باعث ایجاد عفونت می شدند امروزه استفاده از غضروف های بدن فرد متداول تر است. در کرده جنوبی یکی از معیار های زیبایی بینی قوز است. در این کشور بینی هایی که مقداری قوز ملایمی دارند بسیار پر طرفدار است و بیشتر سلبریتی ها و افراد زیبای این کشور دارای بینی های قوز دار هستند.


بینی کوچک قلمی ، بینی زیبای اروپایی

فرم بینی در کشور های اروپایی و استرالیا بینی های صاف و باریک است که اغلب پره و نوک بینی برجسته و بیرون زده ای دارند. معایر های زیبایی در این کشور ها و به خصوص در فرانسه طبیعی و نچرال بودن است.

هر چند جراحی های بینی نیز در این کشورها رایج است، اما بیشتر جراحی ها مربوط به جراحی های زیبایی پوست است. در معیار های زیبایی اروپا بینی کوچک و قلمی و استخوان برگ گونه متداول است.


بینی استخوانی در اعراب

بر خلاف تصور بیشتر عرب ها دارای بینی استخوانی هستند و مشکل اصلی بینی در این نژاد پهنای بینی است. در این افراد جراحی بینی با برداشتن مقداری از غضورف بینی انجام می شود. که مقدار زیادی به مهارت جراح بستگی دارد اگر جراح تجربه و تبحر کافی در برداشتن به اندازه غضروف بینی نداشته باشد ظاهر بین از حالت طبیعی خارج می شود. در تکنیک جراحی بینی در عرب ها باید ضخامت پوست بینی در نظر گرفته شود.


هزینه جراحی بینی چقدر است؟

به طور کلی هزینه عمل جراحی بینی بر اساس میزان ایرادات آن، نوع بینی، دستمزد جراح و … مشخص می‌گردد. معیار های مختلفی برای تعیین قیمت وجود دارد. نه تنها میزان هزینه ای که جراح دریافت می‌کند، بلکه هزینه آزمایش های قبل از عمل، داروهای دوره ی نقاهت و مکانی که عمل در آن صورت می‌گیرد هم باید در نظر گرفته شوند.


سوالات متداول جراحی بینی

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت متخصص و جراح گوش و حلق و بینی به عنوان یکی از جراحان خوب کشور، در تهران فعالیت دارد. ایشان دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و نیز فلوشیپ جراحی بینی و سینوس (راینولوژی) است. دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت را سپری کرده و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشیار است. همچنین پزشک در بیمارستان ایرانمهر، مرکز جراحی آلفا و مرکز جراحی سهروردی جراحی های خود را انجام می دهد.

29 پاسخ

 1. آقای دکتر یک پیج دیگر هم در اینستاگرام به نام شما وجود داره این پیج هم برای شماست؟

 2. تاثر لیفت بینی چقدر هست ؟
  شما به عنوان یه جراح توصیه میکنید لیفت بینی انجام بدیم یا عمل بهتره ؟

  1. لیفت بینی موقت هست و باید دوباره انجام بشه اگر به دنیال نتیجه ماندگار هستید جراحی بینی انتخاب مناسب تری هست.

 3. دکتر بعد از یک هفته از جراحیبینی اگه ناخواسته ضربه بخوره همون موقع میشه ترمیمش کرد؟؟؟

 4. سلام
  در زمان روزهای بعد از جراحی نباید عطسه کرد؟ چطور جلوی عطسه رو بگیریم؟ و ایا اینکار تبعات نداره؟

 5. سلام. من ۵ سال پیش پزشک دیگری عمل بینی داشتم.بینی تقریبا گوشیتی داشتم. الان میتونم کورتون بزنم؟ تاثیری داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *