جراحی بینی

صفر تا صد جراحی بینی

جراحی بینی، شایع ترین جراحی زیبایی صورت نباشد، به صورت قطعی یکی از پرطرفدارترین هاست. غریزه طبیعی انسان به زیبایی سبب شده است که تعداد زیادی از مردم این عمل را در نظر بگیرند و برای آن اقدام کنند. بینی در مرکز صورت قرار دارد و به همین دلیل تناسب اعضای صورت را حفظ می‌کند. تناسبات اجزای صورت تاثیر زیادی بر زیبایی دارد. انجام این عمل ممکن است که در هر شخص با هدف متفاوتی باشد اما اگر در حال خواندن این مطلب هستید، یا به انجام این عمل فکر کرده اید و یا قصد انجام آن را دارید. با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ سوال های خود را در رابطه با جراحی بینی بدست آورید.

در صورتی که به هر دلیلی فرصت مطالعه این مقاله را ندارید، شنونده خلاصه آن از طریق صوت زیر باشید:

جراحی بینی

جراحی بینی از عمل های رایج است که با مقاصد زیبایی یا درمانی به دو روش باز و بسته بر روی بینی فرد انجام می‌شود. دلایل انجام این عمل می تواند بزرگی بینی، قوز بینی یا نداشتن تناسب با دیگر اجزای صورت باشد. البته انجام جراحی بینی به دلایل درمانی مانند برطرف کردن ایرادات ظاهری بینی که بر اثر شکستگی، تصادف یا سانحه ای در گذشته اتفاق افتاده است، انحراف بینی و پولیپ هم انجام می‌ گیرد.

همچنین، افرادی که در گذشته یکبار جراحی بینی انجام داده اند، اما از نتیجه آن رضایت ندارند و یا ضربه یا آسیب باعث تغییر شکل بینی شده است، می توانند برای انجام جراحی ترمیمی بینی اقدام نمایند.

نتیجه عمل بینی طبیعی
عمل جراحی بینی

هدف از جراحی بینی

هدف هر فرد از عمل بینی متفاوت است و بسته به آن، بیماران انتظارات متفاوتی از جراحی خواهند داشت. برخی از افراد تمایل دارند که عیوب ظاهری بینی خود مانند قوز بینی یا کجی آن را رفع کنند. اما در برخی از افراد عمل بینی تنها با هدف درمان انجام می شود. علاوه بر این، افرادی هستند که همزمان نیاز به عمل زیبایی و درمانی دارند. به طور کلی، مهمترین اهداف عمل رینوپلاستی عبارتند از:

جنبه زیبایی عمل بینی

 • رفع کجی بینی
 • بهبود اندازه و شکل بینی
 • رفع افتادگی نوک بینی
 • ایجاد تقارن در سوراخ های بینی
 • ایجاد تعادل بین اجزای صورت
 • رفع قوز بینی

جنبه درمانی عمل بینی

 • درمان شکستگی بینی
 • رفع مشکلات تنفسی و بهبود عبور جریان هوا
 • اصلاح و درمان بزرگی شاخک بینی
 • درمان پولیپ بینی
 • درمان مشکلات مادرزادی بینی
 • از بین بردن سینوس

چه بخش هایی در عمل بینی تغییر می کند؟

رینوپلاسیتی شامل تغییر در ظاهر و ساختار بینی به منظور اصلاح مشکلات زیبایی و عملکردی است. به طورکلی ۳ اجزای اصلی بینی در طی عمل های بینی تغییر می کنند که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

مراحل اعمال تغیرات بر روی بینی

در عمل بینی به ترتیب اجزای زیر تغییر می کنند:

مرحله اول: استخوان ها

استخوان های بینی اغلب در افرادی که دارای قوزبینی هستند اصلاح و تراشیده می شود. این بخش با دقت توسط جراح تراشیده خواهد شد تا ارتفاع پل بینی کاهش یابد.

مرحله دوم: غضروف ها

غضروف یکی از مهمترین بخش هایی است که بیشترین تغییر، جهت کاهش اندازه بینی یا نوک آن انجام می شود. البته در برخی از عمل ها، غضروف بینی از استحکام خوبی برخوردار نبوده و جراح از غضروف های موجود در تیغه بینی، گوش یا قفسه سینه بیمار برای پیوند استفاده می کند.

مرحله سوم: بافت سوراخ بینی

سوراخ های بینی را می توان با ایجاد یک برش درست در امتداد قاعده غضروف آلار کوچک تر کرد و عرض آن را به داخل برد.

عمل بینی و بارداری

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که در طول متن اشاره شد، جراحی بینی با دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. اگرچه در اکثر عمل های زیبایی سلیقه و انتخاب بیمار دخیل است، اما نظر پزشک نیز اهمیت بسزایی دارد. به همین علت توصیه می شود قبل از انجام عمل بینی با بهترین جراح بینی در تهران مشورت کنید تا جراح پس از بررسی های لازم و باتوجه به ویژگی های ساختاری بینی، مناسب ترین مدل و نوع جراحی را تعیین کنید. به طورکلی افرادی کاندید مناسب عمل بینی هستند که شرایط زیر را داشته باشند:

 • افرادی که رشد آن ها به پایان رسیده و اکثرا بالای ۱۸ سال دارند.
 • از لحاظ جسمی و روحی در سلامت کامل به سر می برند و مبتلا به بیماری های زمینه ای نیستند.
 • انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند.
 • افرادی که به واسطه بزگ یا کوچک بودن بیش از حد بینی، قوز بینی، کجی، انحراف و سایر مشکلات از ظاهر بینی خود راضی نیستند.
 • افرادی که در اثر سانحه یا آسیب به صورت، دچار تغییر فرم بینی خود شده اند.
 • اشخاصی که از مشکلات تنفسی و عملکردی رنج می برند.

آیا به جراحی بینی نیاز دارم؟

آیا از ظاهر بینی خود ناراضی هستید؟

آیا بینی شما در گذشته دچار شکستگی شده است؟

آیا از مشکل تنفسی رنج می برید؟

آیا داری بینی بزرگ و گوشتی یا قوز بینی هستید؟

آیا نوک بینی شما افتاده است؟

برای مشاهده نتیجه آزمون شماره تماس خود را وارد کنید.

Your score is

The average score is 63%

۰%

ویس رضایت بیماران دکتر خوش سیرت را در این قسمت بشنوید 👉

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

قبل از اینکه عمل جراحی بینی را انجام دهید، باید به یک سری از نکات توجه کنید.

 • از دو هفته قبل از عمل از مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون جلوگیری کنید.
 • روز عمل باید ناشتا باشید.
 • مصرف دخانیات مانند سیگار را از مدتی قبل از عمل قطع کنید.
 • در روز جراحی، از هیچگونه لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • شب قبل از انجام عمل، دوش بگیرد و خوب استراحت کنید.
 • برای انتخاب دکتر وسواس به خرج دهید و نمونه کارهای قبلی او را چک کنید.
 • در صورت ابتلا به آنفولانزا و  سرما خوردگی جراح خود را مطلع سازید و تاریخ عمل را تغییر دهید.
مشاوره با دکتر خوش سیرت

نحوه انجام جراحی بینی

برای آشنایی بیشتر با جراحی بینی و نحوه انجام این جراحی می توانید این ویدئو را از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح گوش و حلق و بینی مشاهده کنید.

۰۰:۴۸
truncate dir-rtl

جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام میشود؟ | دکتر شاهرخ خوش سیرت

برای آشنایی بیشتر با جراحی بینی و نحوه انجام این جراحی می توانید این ویدئو را از دکتر شاهرخ خوش سیرت جراح گوش و حلق و بینی مشاهده کنید.

جراحی بینی به روش باز

در این روش جراح با ایجاد برش در تیغه میانی بینی، پوست و بافتی که روی غضروف وجود دارد را به آرامی از آن جدا می‌کند و سپس شروع به رفع کردن ایرادات بینی می‌کند. پس از آن به دقت پوست را به جای خود برمی‌گرداند و محل برش را بخیه می‌زند. این ب این روش جراحی بینی یکی از روش های مناسبی است که با کمک آن می توان تغییرات گسترده تری روی نواحی مختلف بینی ایجاد نمود. انواع بینی ها با هر مشکلی در ظاهر یا در ساختار خود را می توان با کمک جراحی بینی به روش باز جراحی نمود. در ادامه مراحل جراحی بینی به روش باز را مشاهده می کنید.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، زخم ها و برش ها در داخل حفره ها و قسمت های داخلی بینی انجام می‌شود و این یکی از مزایای انجام جراحی با استفاده از این روش است. اما این روش معایبی هم دارد مانند اینکه دسترسی جراح به ساختار های بینی به شدت محدود می‌شود و نمی‌تواند دید کافی را داشته باشد. برای همین درصد خیلی کمی این عمل را انجام می‌دهند و فقط برای تغییرات خیلی جزئی و کوچک انتخاب می‌گردد.

فیلم عمل دکتر خوش سیرت

انواع مدل های بینی

عمل جراحی بینی طبیعی

بینی طبیعی

در این جراحی، ظاهر بینی طبیعی بوده و زاویه بین نوک بینی با لب بالا ۹۰ الی ۹۵ درجه است. همچنین، بافت نرم، استخوان و غضروف بینی حفظ می شود. این عمل جراحی کمترین میزان تغییرات داشته، بنابراین هیچ مشکل عملکردی و اختلال تنفسی در فرد ایجاد نمی کند.

عمل بینی فانتزی

بینی فانتزی

در جراحی بینی فانتزی (عروسکی) بینی بیشترین میزان قوس را داشته و نوک بینی بیش از حد به سمت بالا می رود. سوراخ های بینی بیش از حد کوچک شده و تیغه بینی بسیار باریک می شود. البته تغییرات بیش از حد بینی می تواند احتمال بروز مشکلات تنفسی را افزایش دهد.

جراحی بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی

این نوع جراحی در واقع ترکیبی از دو مدل جراحی عروسکی و طبیعی است که طرفداران بسیاری دارد. در این مدل جراحی، نوک بینی نسبت به بینی طبیعی کمی بالاتر درنظر گرفته می شود، اما قوس روی تیغه بینی از مدل فاتزی کمتر خواهد بود.

مراقبت های بعد از عمل بینی

نقاهت بعد از جراحی بینی

دوره نقاهت بعد از عمل بینی در افراد مختلف، متفاوت است. اگر چه یک هفته بعد از عمل می توانید به فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. اما جراحان توصیه می کنند که بین ۱۰ تا ۱۴ روز از بازگشت به محل کار و تحصیل خودداری کنید. پس از عمل وجود کبودی، تورم و درد طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود. همچنین، رعایت دستورالعمل های پزشک بعد از جراحی روند بهبودی را تسریع بخشیده و از بروز عوارض عمل بینی جلوگیری می کند.

کلام آخر

عمل بینی از رایج ترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود. به طور کلی، انتخاب بهترین جراح بینی و رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی دو عامل اصلی موفقیت محسوب می شود. به همین علت قبل از اقدام به جراحی بینی با دکتر خوب و با تجربه مشورت کنید.

سوالات متداول جراحی بینی

29 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط