جرای بینی کج

جراحی بینی کج و نامتقارن


بینی های کج در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد، بینی کج به بینی اطلاق می شود که از یک خط مستقیم و عمودی در مرکز صورت شما پیروی می کند.
میزان کج بودن بینی با توجه به علل پدید آمدن آن، ممکن است بسیار ظریف یا چشمگیر باشد. در حالی که بینی های کج معمولا روی ظاهر و زیبایی افراد تاثیر می گذارند، اما گاهی اوقات می توانند تنفس فرد را دچار مشکل کنند.

وقتی افراد تصمیم به ترمیم و اصلاح بینی کج می کنند، مثل همیشه که برای حل مشکلات، ابتدا به اینترنت مراجعه می کنیم؛ پس از کمی جستجو، می بینیم که اینترنت پر از تمرینات ورزشی برای اصلاح فرم بینی کج می باشد که همگی نوید صاف کردن بینی شما را می دهند. در مقاله جراحی بینی مطالب بیشتری بخوانید.


علت کج شدن بینی چیست؟

قبل از بررسی گزینه های درمانی، مهم است که بدانید چه چیزی باعث کج شدن بینی می شود. دو نوع اصلی بینی کج وجود دارد. یک نوع آن به دلیل مشکلی در سیستم استخوان ها، غضروف ها و بافت هایی است که بینی شما را تشکیل می دهند.

این عارضه ممکن است نتیجه چندین چیز باشد، از جمله:

  • نقائص هنگام تولد
  • صدماتی، مانند شکستگی بینی
  • جراحی نا موفق روی بینی
  • عفونت های شدید
  • تومورها

بسته به علت، بینی شما ممکن است به شکل C، I یا S باشد.

نوع دیگر کجی بینی ناشی از انحراف تیغه بینی است. سپتوم یا تیغه، دیواره داخلی است که مجرای بینی چپ و راست را از یکدیگر جدا می کند. اگر سپتوم یا تیغه بینی شما انحراف دارد، به این معنی است که این تیغه به یک طرف متمایل شده و تا حدی یک طرف بینی شما را مسدود می کند. در حالی که برخی از افراد با انحراف سپتوم (تیغه) متولد می شوند، سایر افراد به دنبال آسیب دیدگی به این مشکل دچار می شوند.

انحراف تیغه بینی علاوه بر اینکه بینی شما کج به نظر می رسد، می تواند باعث موارد زیر نیز شود:

  • خونریزی بینی
  • مشکلات تنفس
  • مشکل در خوابیدن به یک طرف

اگر به دنبال روشی غیرجراحی برای صاف کردن بینی خود هستید، تمرین بینی را رها کنید و در مورد پرکننده ها (فیلرها) با پزشک خود صحبت کنید. اینها مواد تزریقی هستند که می توانند با پر کردن نواحی بافت نرم بینی که خارج از مرکز هستند، کجی استخوان ها و غضروف ها را استتار کنند.

فیلرها عبارتند از: سیلیکون، اسید هیالورونیک (HA)، فیلر هیدروکسی آپاتیت کلسیم (CaHA)

هر دو HA و CaHA عوارض جانبی کمی دارند، اما سیلیکون ممکن است باعث ایجاد یک نوع شدید التهاب به نام گرانولوم شود. به خاطر داشته باشید که انواع فیلرها خطر نازک شدن پوست و عفونت را افزایش می دهند. فیلرها روی بینی‌هایی که فقط کمی کج هستند، بهترین کارایی و اثر را دارند.

جراحی اصلاح بینی کج

در حالی که فیلر ها می توانند به صاف کردن بینی با میزان کمی کج شدگی کمک کنند، معمولاً برای موارد شدیدتر جراحی مورد نیاز است. رینوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است که به طور کلی بر روی قسمت خارجی بینی فرد متمرکز می شود، در حالی که سپتوپلاستی دیواره (تیغه ای) را که داخل بینی شما را به دو قسمت تقسیم می کند صاف می کند.

جراحی بینی


دو نوع رینوپلاستی وجود دارد که با نام های جراحی زیبایی بینی و جراحی بینی عملکردی(رینوپلاستی عملکردی) شناخته می شوند. رینوپلاستی زیبایی فقط بر روی ظاهر تمرکز دارد. از طرف دیگر، جراحی بینی عملکردی برای اصلاح مشکلات تنفسی انجام می شود.


صرف نظر از نوع جراحی بینی، یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که جراحی بینی با موفقیت بینی های کج را در شرکت کنندگان با و بدون تقارن صورت اصلاح می کند. تقارن صورت به این معنی است که هر دو نیمه صورت شما شبیه به هم هستند. درباره جراحی قوز بینی بیشتر بخوانید.


سپتوپلاستی


سپتوپلاستی با تغییر شکل دیواره بین مجاری بینی به صاف کردن بینی کمک می کند. اگر به دلیل انحراف سپتوم بینی دچار کجی بینی هستید، پزشک احتمالاً سپتوپلاستی را توصیه می کند. علاوه بر صاف کردن بینی، سپتوپلاستی می تواند انسداد راه هوایی بینی ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز برطرف کند.
این نوع جراحی بینی یک عمل زیبایی است که هدف آن تغییر ظاهر بینی از جمله اندازه، شکل یا تناسب آن است. تحقیقات نشان می دهد که جراحی زیبایی بینی یک درمان بسیار موفق برای کجی بینی است.


خطرات جراحی بینی

مانند سایر جراحی ها، جراحی بینی نیز خطراتی را به همراه دارد، از جمله:
خون ریزی، عفونت، واکنش به داروی بیهوشی و جای زخم
سایر خطرات عبارتند از:
بینی نا صاف، مشکل در تنفس از طریق بینی، بی حسی دائمی در اطراف بینی، درد یا تورم

مراقبت های بعد از جراحی بینی را در این مقاله بخوانید.

کلام آخر
بینی کج بسیار شایع است، چه به دلیل آسیب قدیمی یا انحراف تیغه بینی. در واقع، تخمین زده می شود که حدود ۸۰ درصد افراد دارای نوعی انحراف سپتوم هستند. تا زمانی که بینی کج شما باعث مشکلات تنفسی نشود، نیازی به درمان نیست.اگر به دلایل زیبایی می خواهید بینی خود را صاف کنید، احتمالاً ورزش ها کمکی نمی کنند.

در عوض، در مورد فیلرها یا جراحی با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که این روش ها همگی عوارض جانبی خاص خود را دارند و ممکن است بینی “عالی و بی نقص” ایجاد نکنند. رینوپلاستی می تواند شکل یا موقعیت استخوان، غضروف و پوست را تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط