بلفاروپلاستی دکتر خوش سیرت

جراحی بلفاروپلاستی

تمایل به زیبایی و جوانی از ابتدای خلقت در وجود تمام انسان ها وجود دارد و زیبایی به عنوان یکی از معیارهای مورد توجه، در تمام جوامع همواره مطرح بوده است. جراحی بلفاروپلاستی یکی از روش های نوین زیبا سازی چهره می باشد، با انجام جراحی بلفاروپلاستی می توانیم چهره جوانتر و متناسب تر داشته باشیم. در جراحی بلفاروپلاستی  پزشک متخصص اقدام به جداسازی پوست و چربی پلک بالا، پایین یا هر دو نموده و چهره فرد را متقارن می سازد. بنابراین جراحی بلفاروپلاستی منجر به حذف چین و چروک ها ی اطراف چشم شده، درشت تر شدن و در نتیجه منجر به شادابی و جوانی صورت می گردد. در ادامه به بررسی این جراحی پرداخته و معایب و مزایا نیز بررسی گردیده است.

جراحی بلفارو پلاستی چیست؟

چشم ها به عنوان مهمترین عضو چهره هر فرد و نشان دهنده، حالت درونی، عواطف و گذر زمان می باشند. تحقیقات نشان داده است که بخشی از مغز انسان وظیفه تحلیل چهره افراد را به عهده دارد. با استفاده همین بخش است که می توانیم تفاوت های چهره را تشخیص دهیم. این بخش می تواند، با بررسی حالت چشم ها سن فرد را نیز تشخیص دهد. بنابراین داشتن چشم های زیبا و پلک های متناسب از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

امروزه با کمک جراحی بلفاروپلاستی امکان اصلاح افتادگی و عدم تقارن چشم ها به وجود آمده است. با کمک این جراحی پلاستیک می توانیم افتادگی پلک را درمان نموده و در نتیجه چهره زیباتر داشته و جوان تر به نظر برسیم، بنابراین جراحی بلفاروپلاستی می تواند، کمک شایانی در افزایش اعتماد به نفس فرد داشته باشد.

آیا جراحی بلفاروپلاستی همیشه جنبه زیبایی دارد؟

سوای بحث زیبایی و متقارن سازی، جراحی بلفاروپلاستی را می توان به عنوان یک روش درمانی نیز در نظر گرفت. این جراحی پلاستیک در واقع در درمان عدم تقارن چشم و نیز در جلوگیری از خطرات احتمالی که چشم و بینایی را تهدید می کند، کمک شایانی کرده و همچنین درمان مناسبی به منظور داشتن اعتماد به نفس می باشد. گاهی باعث افزایش میدان دید شخص گردیده و همچنین درمان مناسبی برای ناهنجاری ها، ضعف ها، افتادگی ها و نواقص پلک های اطراف چشم می باشد. علاوه بر جنبه زیبایی روح کمالگرا و زیبایی طلب انسان را تسکین دهد.

سن مناسب برای انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک

سن خاصی برای جراحی بلفاروپلاستی تعیین نگردیده است، زیرا تنها دلیل استفاده ازاین جراحی افتادگی در اثر سن نمی باشد. گاهی شخص با وجود سن پایین دارای پلک های افتاده، پف کرده و نامتقارن می باشد. لذا امکان انجام این جراحی از سنین جوانی تا پیری وجود دارد. در افراد سن بالا که افتادگی پلک بر اثر افزایش سن می باشد، حداقل ۱۰ تا ۱۲ سال ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی می باشد.

چه کسانی می توانند جراحی بلفارو پلاستی را انجام دهند؟

همان طور که پیش تر کفته شد افراد از سنین جوانی تا پیری می توانند از جراحی بلفاروپلاستی استفاده نمایند. ممکن است فرد فاقد شیار بالا چشم باشد، یا داری پلکهای شل در بالا یا پایین چشم ها باشد و یا افتادگی ها و نا هنجاری هایی در چشم داشته باشد، این عواملی فرقی ندارند که در اثر افزایش سن باشد یا زمینه ژنتیکی، در هر صورت جراحی بلفارو پلاستی منجر به اصلاح ظاهر و عملکرد پلک ها می شود.

آیا جراحی بلفاروپلاستی دردناک است؟

در پاسخ باید بگوییم خیر. محل جراحی به طور کامل بی حس شده و فاقد هر گونه درد و خونریزی می باشد.

آیا جراحی بلفاروپلاستی نیاز به بیهوشی دارد؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک دربزرگسالان با بی حسی موضعی انجام شده و نیازی به بی هوشی ندارد و یک جراحی سرپایی می باشد. اما در کودکان ممکن است با بی هوشی کامل انجام شود. همچنین در صورتی که این جراحی با جراحی متقارن سازی ابرو، اصلاح غدد اشکی، تزریق چربی، لیفت همراه باشد باید با پزشک در خصوص نیاز به جراحی مشاوره نمود.

مزایای جراحی بلفاروپلاستی پلک

جراحی بلفاروپلاستی پلک باعث بهبود سلامت روانی و زیبایی می گردد و نیز موجب درشتی، شادابی و زیبایی چشم می گردد. منجر به بهبود میدان دید و افزایش کیفیت زندگی و اعتماد به نفس می شود. با انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بدون استفاده از لوازم آرایش نیز زیبا خواهید بود.

اقدامات قبل جراحی بلفارو پلاستی

قبل از جراحی بلفاروپلاستی پلک باید سابقه پزشکی بیمار توسط پزشک بررسی شده و مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی قطع شود. باید حتما در خصوص پروسه کامل درمان توضیح داده شود و آزمایش های لازمه انجام گردد. ممکن است پزشک داروهایی را نیز به دلیل مشکلات زمینه ایی، قبل از جراحی بلفاروپلاستی تجویز نماید.

باید توجه داشت که، مصرف دخانیات موجب کاهش سرعت التیام زخم ها می شود. بنابراین ۶ هفته قبل از جراحی حتما باید سیگار ترک گردد.

انواع روش های انجام جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی با استفاده از تکنیک هایی انجام می شود، برای نمونه، این جراحی اصلاح پلک بالا، جراحی اصلاح پلک پایین و جراحی هم زمان و ترکیبی هر دو پلک می باشد.

در جراحی بلفاروپلاستی، ممکن است از روش های مختلفی نظیر استفاده از لیزر، پلاسما و … استفاده شود. با  استفاده از لیزر ناهنجاری های پلک برداشته می شود. اینها روش هایی به همراه جراحی بلفاروپلاستی هستند.

پس از اتمام جراحی، محل با بخیه جذبی، بخیه می شود. اثر بخیه پس از یک ماه کاملا رفع می گردد.

اقدامات پس از جراحی بلفاروپلاستی

پس از جراحی توصیه می شود که چشم ها تمیز نگهداری شود و تا مدتی از استفاده از لوازم آرایشی خودداری شود. همچنین استفاده از کمپرس سرد توصیه می شود. بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب الزامی بوده و باید از مواردی مانند ورزش یا تماشای تلوزیون خودداری شود.

استفاده از لنز تماسی تا ۷۲ ساعت ممنوع می باشد و داروها و پمادها باید در زمان مقرر مصرف گردد.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی

هزینه جراحی بلفاروپلاستی وابسته به مواردی نظیر، هزینه بی هوشی، هزینه کلینیک، دستمزد جراح، تکنیک به کار رفته و شدت افتادگی دارد. برای اطلاع از هزینه دقیق باید با پزشک مشورت شود.

معایب جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی به دلیل عدم استفاده از بی هوشی کامل تقریبا بی ضرر می باشد. گاهی در موارد نادر ممکن است عمل متقارن سازی به درستی انجام نشود و یا محل بخیه پس از بهبود، از بین نرود، که ریسک این موارد در صورت انجام جراحی با دکتر متخصص صفر خواهد بود.

کلام آخر

اگر به دنبال این هستید که جوان به نظر برسید و چشمانی شاداب و زیبا داشته باشید، جراحی بلفاروپلاستی به دلیل ماندگاری بالا و ریسک پایین بهترین گزینه می باشد و هرگز از انجام آن پشیمان نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط