جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)

جراحی انحراف بینی که با نام سپتوپلاستی نیز شناخته می شود، به منظور اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود عملکرد تنفس انجام می گردد. به طورکلی، انحراف تیغه بینی (سپتوم) می تواند مشکلات عملکردی و تنفسی برای فرد ایجاد کرده و سبب انسداد بینی شود. اما عمل انحراف بینی چگونه انجام می شود؟ بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد؟ ایا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود؟ هزینه جراحی انحراف بینی چه میزان است؟ تفاوت رینوپلاستی با سپتورینوپلاستی در چیست؟ به منظور آشنایی بیشتر با عمل سپتوپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

انحراف تیغه بینی چیست؟

تیغه بینی که با نام سپتوم نیز شناخته می شود، دیواره ای غضروفی – استخوانی است که در وسط بینی قرار گرفته و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. سپتوم مهمترین منبع غضروفی برای ترمیم سایر قسمت های بینی در عمل رینوپلاستی به شمار می رود و در عمل بینی جهت پیوند غضروف استفاده می شود.

در صورتی که این تیغه به صورت کج یا خمیده باشد، به این وضعیت انحراف بینی یا انحراف سپتوم گفته می شود. تیغه بینی ممکن است در اثر یک آسیب منحرف شود، اما این انحراف می تواند به طور طبیعی وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که انحراف تیغه بینی می تواند یک یا هر دو حفره بینی را مسدود کرده و جریان هوا را مختل کند.

جراحی انحراف بینی

چه افرادی به جراحی انحراف بینی نیاز دارند؟

بیمارانی که به دلیل ناهماهنگی یا کج بودن تیغه بینی دچار مشکل تنفسی می شوند می توانند با عمل سپتوپلاستی این مشکل را برطرف کنند. به طورکلی، جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) تنها راه برای اصلاح انحراف تیغه بینی است که می تواند تنفس از طریق بینی را دشوار کند. هنگامی که مجرایی تنفسی در بینی مسدود می شوند، فرد مجبور است از طریق دهان عمل دم و بازدم را انجام دهد.

در نتیجه، تنفس دهانی می تواند باعث خشکی دهان شود. همچنین، ناتوانی در تنفس از طریق بینی حتی در شب مشکلات بیشتری ایجاد کرده و می تواند سبب اختلال خواب شود. به طور کلی افرادی که نشانه هایی مانند خونریزی از بینی، وجود ترشح در پشت گلو و حلق، مشکل در تنفس، مشکل در سینوس ها و اختلالات خواب مانند خروپف در خواب را داشته باشند، می توانند پس از تشخیص پزشک عمل انحراف بینی را انجام دهند.

انحراف تیغه بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت داشتن علائم و نشانه های مشکلات تنفسی و انسداد بینی، پزشک با انجام آندوسکوپی بینی (مشاهده داخل بینی به کمک لوله ای مجهز به دوربین) داخل بینی را بررسی می کند. علاوه بر آندوسکوپی بینی، از روش توموگرافی کامپیوتری ( CT) نیز برای تشخیص انحراف سپتوم استفاده می شود، اما معمولاً غیر ضروری است.

توجه داشته باشید که علاوه بر انحراف تیغه بینی، مشکلاتی مانند آلرژی، پولیپ بینی، تورم و بزرگی شاخک بینی نیز می تواند باعث انسداد بینی شود. پس از تشخیص، پزشک درباره گزینه های درمانی از جمله سپتوپلاستی صحبت خواهد کرد.

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

عمل سپتوپلاستی با بیحسی موضعی و معمولاً بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. در صورتی که علاوه بر عمل انحراف بینی عمل همزمان رینوپلاستی انجام شود، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. در طی عمل سپتوپلاستی یا انحراف بینی، هدف پزشک ترمیم تیغه بینی است. به همین منظور برشی ایجاد می شود تا از طریق آن مخاط از غضروف و استخوان سپتوم جدا گردد. سپس، جراح مخاط را که یک غشای نازک است و سپتوم را می پوشاند، برداشته یا صاف می کند.

 گاهی اوقات قسمت‌هایی از استخوان و غضروف برداشته می‌شوند و پس از تغییر شکل روی تیغه بینی قرار می گیرد. پس از آن، پزشک ممکن است از گچ بینی یا اسپلینت بعد از عمل به منظور نگه داشتن بافت بینی در جای خود، جلوگیری از خونریزی بینی و تشکیل بافت اسکار قرار دهد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است فقط از بخیه های جذبی در عمل استفاد کند که به مرور زمان خود به خود ناپدید می شوند.

گاهی اوقات سپتوپلاستی بخشی از سایر اقدامات پزشکی از جمله جراحی سینوس و برداشتن تومورهای بینی است. همچنین، اگرچه خود سپتوپلاستی شکل بینی را تغییر نمی دهد، اما می توان آن را با جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) ترکیب کرد.

تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی

تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی در چیست؟

همان طور که در طول مقاله اشاره شد، عمل سپتوپلاستی با هدف بهبود عملکرد تنفس بینی ناشی از انحراف تیغه بینی انجام می شود. به بیان ساده تر هدف جراح از عمل انحراف بینی بهبود تنفس، رفع مشکلات بویایی و اختلالات خواب و و بسیاری از مشکلاتی ناشی از انحراف بینی است. در حالی که در رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی، هدف جراح تغییر شکل و برطرف کردن نقص های ظاهری بیمار است.

شایان ذکر است که عمل انحراف بینی سبب تغییر ظاهری بینی نخواهد شد، در صورتی که بیمار علاوه بر برطرف کردن انحراف تیغه بینی تمایل به تغییر فرم بینی خود نماید، عمل همزمان رینوپلاستی و سپتوپلاستی صورت می گیرد که به آن سپتورینوپلاستی گفته می شود.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد؟

به طور کلی، عمل بینی چه با هدف زیبایی و چه درمانی نیاز به مراقبت های خاص پس از جراحی دارد. عمل انحراف بینی نیز از قاعده مستثنی نبوده و باید پس از عمل نکات زیر به منظور کاهش عوارض احتمالی، رعایت شود:

 • استراحت پس از جراحی، حداقل به مدت یک هفته ضرورت دارد. پس از آن بیمار می تواند به فعالیت های روزمره زندگی خود با رعایت دستورات پزشک انجام دهد.
 • ۲۴ ساعت اول پس از جراحی از استحمام یا شستن بینی خودداری کنید.
 • برای کاهش درد و تورم می توانید از کمپرس یخ بر روی بینی و ناحیه چشم خود استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام و ورزش شدید خودداری کنید.
 • در هنگام خواب و استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا از تورم و کبودی جلوگیری شود.
 • از مالش و فشار دادن بینی خود بپرهیزید.
 • از عطسه های بلند و فین کردن اجتناب کنید.
 • تا مدتی لباس های جلو باز، دکمه ای یا زیپ دار بپوشید تا عوض کردن آن برایتان آسان باشد.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک و سرم های شستشو بینی را به طور منظم مصرف کنید.
 • در صورت خونریزی، تب، درد شدید و هرگونه تغییر غیرطبیعی به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

خطرات و عوارض جراحی انحراف بینی

خطرات یا عوارض ناشی از عمل انحراف تیغه بینی بسیار نادر است، با این حال هر عمل جراحی می تواند همراه با عوارض جانبی باشد. اگرچه اثرات پس از جراحی مانند تورم و کبودی طبیعی است، اما ممکن است برخی عوارض جانبی جدی در نتیجه نداشتن مهارت جراح یا عدم رعایت مراقبت های پس از جراحی توسط بیمار ایجاد می شود. مهمترین عوارض عمل انحراف بینی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • هماتوم (تورم ناشی از خون لخته شده در بافت)
 • سوراخ شدگی سپتوم
 • آسیب به اعصاب لثه و دندان های فک فوقانی
 • درمان ناقص بیمار و وجود مشکلات تنفسی
 • تغییر در حس چشایی و بویایی

هزینه جراحی انحراف بینی

به طور کلی هزینه جراحی های بینی، از جمله هزینه عمل سپتورینوپلاستی یا همان انحراف بینی در افراد مختلف، متفاوت است. میزان انحراف و انسداد ناشی از انحراف بینی نقش تعیین کننده ای در هزینه های این عمل دارد. همچنین، عوامل مختلفی مانند دستمزد جراح، هزینه محل جراحی (بیمارستان یا کلینیک)، هزینه داروها، معاینات و آزمایشات قبل و بعد از عمل می تواند در قیمت عمل انحراف بینی موثر باشد.

شایان ذکر است، در عمل هایی که علاوه بر اصلاح انحراف بینی، عمل های دیگر مانند جراحی زیبایی بینی انجام می شود، هزینه ها بیشتر خواهد بود.

آیا عمل انحراف بینی شامل بیمه میشود؟

به طور کلی، عمل انحراف تیغه بینی اگر با هدف درمان مشکلات تنفسی و عملکردی باشد، شامل بینی خواهد شد. این در حالی است که عمل های زیبایی بینی تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نخواهند گرفت. جهت اطلاع از شرایط عمل انحراف بینی با بیمه با پزشک و شرکت بیمه مشورت نمایید.

کلام آخر

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی، عملی است که به منظور اصلاح تیغه بینی و رفع مشکلات تنفسی ناشی از انحراف انجام می شود. این عمل به تنهایی تغییر در فرم بینی ایجاد نکرده و بیمار می تواند به طور همزمان عمل رینوپلاستی را انجام دهد. توجه داشته باشید که در جراحی های بینی چه با هدف درمانی و چه زیبایی، تبحر و مهارت پزشک نقش بسزایی در نتیجه عمل دارد. لذا توصیه می شود برای انجام عمل سپتوپلاستی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه کرده و مراقبت های بعد از عمل سپتوپلاستی را رعایت نمایید.

در انتها می توانید سوالات خود را از دکتر شاهرخ خوش سیرت متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی زیبایی صورت در بخش نظرات سایت مطرح کنید.

سوالات متداول عمل انحراف بینی

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی میشود؟

چنانچه همزمان با عمل درمانی انحراف تیغه بینی، عمل زیبایی هم انجام شود، عیوب ظاهری و همچنین اختلالات تنفسی همزمان برطرف می شوند.  

آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد؟

بله. پس از اتمام عمل جراحی بخیه های کوچک و ظریفی در بخش کلوملا بینی زده می شود. همچنین، برای نواحی داخلی بینی از بخیه های جذبی استفاده می شود.

آیا عمل انحراف بینی شامل بیمه تکمیلی میشود؟

چنانچه عمل انحراف بینی صرفا برای رفع مشکلات عملکردی و تنفسی انجام شود، تحت پوشش بیمه های تکمیلی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که هزینه های تحت پوشش بیمه های تکمیلی باتوجه به شرکت ها، متفاوت خواهد بود.

آیا عمل انحراف بینی قابل برگشت است؟

در صورتی که عمل پس از پایان سن رشد (بلوغ) انجام شود، امکان بازگشت یا عود مجدد وجود نخواهد داشت. چنانچه این جراحی در سنین بلوغ انجام شود، امکان بازگشت آن با رشد استخوان ها وجود دارد.

آیا عمل انحراف بینی درد دارد؟

در حین عمل به دلیل بیهوشی یا بیحسی، بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند. پس از عمل ممکن است درد کمی وجود داشته باشد که با مسکن های ساده قابل کنترل است.

بعد از عمل انحراف بینی باید چسب زد؟

معمولا پزشکان توصیه می کنند که پس از عمل انحراف بینی، چسب بینی استفاده شود. چسب بینی سبب استحکام تیغه بینی پس از جراحی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط