جراحی بینی باز و بسته

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی یکی از متداول ترین عمل های زیبایی به شمار می رود که در بین جوانان طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اگر قصد جراحی زیبایی بینی را داشته باشید شاید به اصلاحاتی مانند جراحی باز و بسته برخورد کرده باشید. به طورکلی، عمل بینی به دور روش جراحی باز و بسته انجام می شود. آیا تفاوت جراحی بینی باز و بسته را می دانید؟ جراحی بینی به روش بسته بهتر است یا باز؟ مزایا و معایب جراحی بینی به روش باز چیست؟ مزایا و معایب جراحی بینی به روش بسته چیست؟ ما در این مقاله جزئیاتی در خصوص جراحی بینی باز و بسته و اینکه چه تفاوتی می تواند در جراحی بینی ایجاد کند، ارائه خواهیم داد.

جراحی زیبایی بینی

قبل از در نظر گرفتن تفاوت جراحی بینی باز یا بسته بهتر است بدانید که عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست. به طورکلی، رینوپلاستی یک عمل زیبایی به شمار می رود، اما در برخی موارد جنبه های درمانی نیز در نظر گرفته می شود. در حقیقت عمل بینی با دو هدف اصلاح عیوب ظاهری و مشکلات عملکردی مانند اختلال در تنفس انجام می شود.

اهداف جراحی بینی

صرف نظر از تکنیک مورد استفاده، رایج ترین دلایلی که بیماران درخواست جراحی بینی می کنند، زیبایی و رفع مشکلات ظاهری بینی است. البته در مواردی، بیمار علاوه بر زیبایی از مشکلات تنفسی رنج می برد که قصد بهبود آن را دارد. در مجموع اهداف جراحی بینی به شرح زیر است:

اهداف زیبایی جراحی بینی

 • بهبود اندازه و شکل بینی
 • رفع افتادگی نوک بینی
 • برداشتن قوز بینی
 • برطرف کردن کجی بینی
 • ایجاد تقارن در سوراخ های بینی
 • ایجاد تعادل بین اجزای صورت

اهداف درمانی جراحی بینی

 • درمان مشکلات مادرزادی بینی
 • درمان پولیپ بینی
 • رفع مشکلات تنفسی و درمان شکستگی بینی
 • درمان انحراف تیغه بینی
 • اصلاح و درمان بزرگی شاخگ بینی
 • رفع مشکلات سینوسی

روش های جراحی بینی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، جراحی بینی به دو روش جراحی باز و جراحی بسته باتوجه به شرایط و مشکلات بیمار انجام می شود. فارغ از نوع جراحی در طی هر عمل زیبایی بینی، جراح پوست بینی را بالا می‌کشد، تغییراتی در استخوان و غضروف ایجاد می‌کند و پوست را دوباره پایین می‌آورد. در ادامه تفاوت بین جراحی بینی باز و بسته را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت بین جراحی بینی باز و بسته چیست؟

در جراحی بینی، استخوان و یا غضروف تغییر می کند و تنها دو راه برای دسترسی به این ساختار بینی وجود دارد که به نام جراحی باز و جراحی بسته شناخته می شود. در روش بسته، دو برش در داخل بینی ایجاد شده و از طریق این برش ها تمام تغییرات ایجاد می شود. در روش جراحی باز، علاوه بر دو برش روش بسته، یک برش عمودی دیگری در سراسر کلوملا (تیغه ای که پایین سپتوم قرار داشته و سوراخ بینی راست و چپ را از هم جدا می کند) به وجود می آید. بسته به کاری که جراح در تلاش است انجام دهد، هر روشی مزایا و معایب خود را دارد.

مزایای جراحی بینی باز

توانایی باز کردن بینی در جراحی بینی باز، به جراح این امکان را می دهد که در واقع آناتومی و ساختار کامل بینی را مشاهده کند. رینوپلاستی باز به جراح این امکان را می دهد که آناتومی بینی را اندازه گیری و آنالیز کنید. در واقع رینوپلاستی باز به جراح این توانایی را می دهد که هرگونه عدم تقارن یا ناهنجاری را که در معاینه خارجی مشخص نبود را مشاهده کند.

در جراحی بینی باز علاوه بر اینکه ساختار بینی بهتر مشاهده می شود، به جراح امکان می دهد بسیار دقیق تر عمل کند. با توجه به اینکه بینی ساختار ظریفی دارد، هر چه در جراحی بینی دقت بیشتری داشته باشد، بهتر است. مزیت نهایی رینوپلاستی باز این است که این روش در جراحی هایی که نیاز به پیوند غضروف یا تغییرات اساسی تر دارند، استفاده می شود.

معایب جراحی بینی باز

به لحاظ تخصصی روش های جراحی معایب بزرگ یا مشکلاتی را برای بیمار ایجاد نمی کنند، اما اغلب افراد به دو دلیل از انجام جراحی باز خودداری می کنند. اول اینکه جراحی بینی باز به دلیل برش بیشتر و خارجی باعث ایجاد اسکار می شود. اما بهتر است بدانید که جای زخم بخیه در صورتی که توسط جراح متخصص انجام شود، بهبود یافته و عملا اثری از آن باقی نمی ماند.

دومین عیب جراحی بینی باز که اغلب به آن اشاره می شود این است که در این روش میزان تورم بیشتر از جراحی بینی بسته است. اگرچه تورم بیشتری در تکنیک جراحی باز وجود دارد، اما اکثر جراح معتقد هستند که مزایای این روش از نظر دقت و سطح جزئیات بیشتر از روش بسته است و تورم ناشی از عمل در طی زمان برطرف می شود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که اگر روش جراحی باز توسط جراح متخصص انجام شود، هیچ یک از دو مورد یاد شده مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

مزایای جراحی بینی بسته

اگرچه اغلب تغییرات اساسی ظاهری و عملکردی به روش باز انجام می شود، اما جراحان بینی معتقد هستند که جراحی بینی بسته نیز می تواند یک روش بسیار کارآمد به شمار رود. تفاوت اصلی جراحی بینی باز و بسته در این است که در جراحی بسته به واسطه برش های کمتر، این روش در بینی هایی که تغییرات کمی مورد نیاز است، استفاده می شود. اگرچه در جراحی بینی به روش باز نیز جای زخم ناشی از برش کاملا بهبود می یابد، اما اصلی ترین مزیت جراحی بسته نداشتن جای زخم بر روی بینی است.

علاوه بر این، جراحی بینی بسته دارای مزیت کوتاه مدتی است که تا حدودی تورم کمتری در طول دوره بهبودی دارد. اگر می توان عمل بینی را به صورت بسته انجام داد، بهتر است در مورد اینکه آیا این گزینه برای شما منطقی است یا خیر با جراح خود صحبت کنید.

معایب جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته ممکن است انتخاب خوبی برای برخی از بیمارانی باشد که به حداقل تغییرات در بینی نیاز دارند. اما بهتر است بدانید که در بسیاری از موارد، بیمار چیزی را درخواست می کند که به نظر یک تغییر زیبایی کوچک است، اما پس از بررسی و معاینات پزشک متوجه می شود که تغییرات قابل توجهی باید بر روی بینی انجام شود. به همین علت مشاوره های قبل از عمل بسیار حائز اهمیت است.

کلام آخر

همان طور که در طول مقاله اشاره کردیم، جراحی بینی با دو روش باز و بسته انجام می شود. اما سوالی که اغلب افراد مطرح می کنند این است که تفاوت جراحی بینی باز و بسته در چیست؟ کدام روش بهتر است؟ تفاوت اصلی این دو روش در تعداد برش های ایجاد شده در حین عمل است. در جراحی بسته تعداد برش ها کمتر بوده و معمولا برای بینی هایی که تغییر کمی دارند به کار می رود. در حالی که جراحی باز دارای برش بیشتری است و جراح آناتومی بینی را به طور کامل مشاهده می کند.

توجه داشته باشید اگرچه تورم ناشی از جراحی به روش بسته، کمتر و میزان نقاهت آن کوتاه تر است، اما این روش برای افرادی که تغییرات زیادی را نیاز دارند، مناسب نیست. در حقیقت رینوپلاستی بسته، در بسیاری از موارد، دید یا دسترسی به جراح را برای انجام دقیق‌ترین و دقیق‌ترین پیشرفت‌های استخوان و غضروف فراهم نمی‌کند. لذا انجام جراحی به روش باز توصیه می شود. لازم به ذکر است که اگر عمل توسط بهترین جراح بینی که تخصص و مهارت لازم را دارد، انجام شود هیچ اثری از جای زخم یا تورم در جراحی باز باقی نخواهد ماند.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط