صفحه اصلی / اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی / تزریق کورتون به بینی پس از جراحی
[reading-time]
تزریق کورتون به بینی بعد از عمل

تزریق کورتون به بینی پس از جراحی

آنچه می خوانید...

یکی  از دغدغه های افراد پس از جراحی بینی تورم بینی بعد از عمل است . تورم بینی تا حدود یک سال پس از جراحی بینی همچنان وجود دارد و پس از این زمان می توانید نتیجه واقعی جراحی را مشاهده نمایید. بعضی اوقات پس از جراحی بینی به منظور کاهش و کنترل تورم بینی از دارو های کورتیکواستروئیدی استفاده می شود.

این دارو ها که با عنوان دارو های کورتونی نیز شناخته می شوند را می توان به صورت قرص یا دارو یا تزریق به بینی نیز استفاده نمود. البته تزریق کورتون پس از جراحی بینی معمولا در بینی های گوشتی با پوست های ضخیم استفاده می شود و برای بینی های استخوانی تزریق نمی شود.

کاربرد تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی رینوپلاستی و جراحی ترمیمی بینی تزریق کورتون به منظور جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و کاهش تورم بعد از جراحی استفاده می شود.

کاهش تورم بینی گوشتی

معمولا چند روز پس از جراحی بینی تورم زیاد اولیه کاهش میابد و فرم بینی بهتر قابل مشاهده است.

در برخی موارد پس از جراحی بینی های گوشتی تورم زیادی وجود دارد که پس از جراحی بهبود نیافته است در این موارد معمولا تزریق کورتون به بینی تجویز می شود. بین های گوشتی به دلیل ساختار نامستحکم و پوست ضخیم معمولا دچار این موارد می شوند. در بینی های استخوانی کاهش تورم بینی و بهبودی پس از جراحی معمولا با سرعت بیشتری انجام می شود و نیازی به انجام جراحی نیست.

ایجاد اسکار و بافت اضافه در بینی های گوشتی

پس از جراحی امکان ایجاد بافت اضافه و اسکار میان غضروف و پوست بینی وجود دارد .هر چند با کمک اسپیلنت بینی پس از جراحی تا حدود زیادی از این مسئله جلوگیری می شود اما بینی های گوشتی مستعد ایجاد اسکار پس از جراحی بینی هستند. درباره جراحی ترمیمی بینی بخوانید.

نحوه تزریق کورتون به بینی

به منظور دریافت بازخورد مناسب لازم است دوز مناسبی از داروی کورتونی به بینی تزریق شود. این تزریق با کمک سوزن انسولین انجام می گیرد این سوزن از سوزن های معمولا نازک تر است . برای کاهش درد از ترکیب داروی کورتونی و لیدوکائین که نوعی بی حس کننده است استفاده می شود.

عمق تزریق کورتون دربینی اهمیت دارد و لازم است در عمق مشخصی از پوست تزریق شود. تزریق عمیق تر یا سطحی تر کورتون می تواند به نازک شدن پوست یا تغییر رنگ پوست بینی در محل تزریق منجر شود.

محل تزریق کورتون به بینی با توجه به مقدار تورم و ضخامت پوست بینی مشخص می شود. معمولا تزریق کورتون به نوک بینی انجام می شود که تاثیر خوبی در زیباتر شدن نوک بینی پس از جراحی دارد.

تزریق کورتون به بینی معمولا حدود 1 تا 2 ماه پس از جراحی انجام می شود. اما برخی افراد زمان بیشتری برای بهبودی بینی صرف کرده و تا 4 ماه پس از عمل برای بهبودی طبیعی بینی منتظر می مانند. تاثیر تزریق کورتون به بینی نیز حدود 2 هفته پس از تزریق مشخص می شود. درباره عفونت بینی بیشتر بخوانید.

برخی افراد تنها به یک بار تزریق کورتون نیاز دارند و برخی افراد باید در چند نوبت برای تزریق کورتون اقدام نمایند. این مسئله نیز توسط پزشک مشخص می شود. پس از تزریق کورتون تا حدود دو هفته باید از چسب بینی استفاده شود.

چه کسانی مناسب تزریق کورتون به بینی هستند؟

تزریق کورتون به بینی علاوه بر همه مزایایی که دارد نوعی تضعیف کننده سیستم ایمنی است و برای ایمنی بدن مناسب نیست. اما با این وجود بعد از جراحی بینی ممکن است تزریق ان نیاز باشد و برای فرم بهتر بینی پیشنهاد شود.

اغلب افراد دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم مناسب تزریق کورتون هستند. به علاوه در برخی جراحی های ترمیمی بینی نیز تزریق کورتون توصیه می شود. در افرادی که کاهش تورم بینی به کندی پیش می رود نیز می توانند با تزریق کورتون روند بهبودی را تسریع کنند. درباره کاربرد اسپیلنت بینی بعد از عمل بخوانید.

عوارض تزریق کورتون به بینی

کورتون ها افزون بر همه کاربرد هایی که دارند اما معایبی نیز دارند که نمی توان آن را نادیده گرفت. تزریق کورتون به بینی با کاهش تورم و جلوگیری از ایجاد اسکار کاربرد مناسبی پس از جراحی بینی گوشتی دارد. کورتون می تواند بافت اسکار تشکیل شده پس از جراحی را از بین ببرد.

اما همچنان می تواند به بافت های سالم بینی نیز آسیب بزند و در مواردی باعث ایجاد فرورفتگی و افتادگی در پوست شود. نازک  شدن پوست در محل تزریق کورتون به بینی یا ایجاد لکه های پوستی سفید (هیپوپیگمنتیشن) از دیگر عوارض تزریق کورتون به بینی هستند. اگر غلظت و مقدار تزریق کورتون به درستی انتخاب نشود می تواند به از بین رفتن بافت نیز منجر شود.

اما تزریق کورتون به این جا محدود نمی شود و عوارض جانبی دیگری نیز برای بدن دارد. هر بار که کورتون تزریق می شود رسوب کلسیم و استخوان سازی در بدن مختل می شود . پوکی استخوان یکی از عوارضی است که افرادی که مداوم یا طولانی مدت کورتون تزریق می کنند با آن مواجه هستند.

همچنین استفاده طولانی از کورتون به تحلیل عضلات و ماهیچه ها نیز منجر می شود . تزریق کورتون باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی نیز می شود و بدن در برابر بسیاری از میکروب ها و بیماری ها آسیب پذیر می شود.

اگر سابقه تزریق کورتون را داشته باشید احتمالا متوجه افزایش اشتهای خود شده اید. افزایش اشتها پس از تزریق کورتون از دیگر عوارض آن است. مشکلات بینایی و بیماری های چشمی همچون آب مروارید نیز محتمل است.

اغلب عوارض گفته شده با تزریق زیاد و طولانی مدت کورتون ظاهر می شود . با یک یا دو مرحله تزریق کورتون برای بهبود نتیجه عمل بینی بروز نمی کند.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی و و جراحی ترمیمی بینی از دکتر شاهرخ خوش سیرت در بخش نظرات سایت بپرسید.

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت

دکتر شاهرخ خوش سیرت متخصص و جراح گوش و حلق و بینی به عنوان یکی از جراحان خوب کشور، در تهران فعالیت دارد. ایشان دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و نیز فلوشیپ جراحی بینی و سینوس (راینولوژی) است. دوره تکمیلی جراحی پلاستیک صورت را سپری کرده و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشیار است. همچنین پزشک در بیمارستان ایرانمهر، مرکز جراحی آلفا و مرکز جراحی سهروردی جراحی های خود را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *