انواع پروتزهای صورت - دکتر خوش سیرت

انواع پروتزهای صورت

انواع پروتز های صورت برای برجسته سازی بخش های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. برخی افراد برای ایجاد قرینه سازی در دو طرف صورت خود از انواع پروتز صورت نظیر پروتز لب و پروتز گونه استفاده می‌کنند. در این مقاله از سایت دکتر خوش سیرت؛ متخصص گوش و حلق و بینی به طور کامل در مورد پروتزهای صورت و کاربرد آن ها نیز صحبت خواهیم کرد.

چه نقاطی از صورت برای پروتز مناسب اند؟

در واقع قبل از تصمیم گیری برای انجام این تکنیک باید بدانید که شما به چه پروتز برای چه بخش از صورت خود نیاز دارید و باید توجه داشته باشید که با استفاده از یک پروتز نامناسب، در ظاهر خود نقص ایجاد نکنید. یکی از نواحی صورت که بیشترین طرفداران را برای استفاده از پروتز دارد، چانه بوده که به با استفاده از این ابزار می‌توان سایز آن را تغییر داد و یا برجسته سازی انجام داد.
گونه و لب نیز از دیگر بخش هایی هستند که برای انجام پروتز بسیار مناسب بوده و زیبایی فوق العاده ای را برای صورت ایجاد می‌کنند که البته در این مورد باید حتما قبل از تصمیم گیری با پزشک مشورت کنید.

انواع پروتز های صورت

همانطور که دانستید، پروتز های صورت دارای انواع مختلفی هستند که برای بخش های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین باید بدانید که پروتز ها دارای دو نوع سیلیکونی و مدپور بوده که هر یک دارای کاربرد های مخصوص به خود هستند و اینکه از کدام یک برای شما استفاده شود، به تصمیم جراح پلاستیک صورت شما بستگی دارد. در ادامه به برخی از رایج ترین انواع پروتز های صورت نیز اشاره خواهیم داشت:

↲ پروتز چانه

در کشور ما پروتز چانه یکی از پرطرفدارترین انواع پروتز است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی افراد دارای چانه هایی با فرم عقب تر از اجزای دیگر صورت هستند و یا چانه ای کج و نامتعارف دارند که می‌توانند از پروتز چانه استفاده کنند و این مشکلات را برطرف کنند. لازم به ذکر است که استفاده از پروتز چانه همزمان با پروتز گونه و لب نیز امکان پذیر است.

↲ پروتز لب

پروتز لب نیز معمولا برای بزرگ کردن سایز لب ها و یا ایجاد قرینگی و تناسب با سایر اجزای صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از فیلر ها از روش دائمی تر مانند پروتز لب استفاده کنند و نتایج ماندگار تری را برای خود رقم بزنند.

↲ پروتز بینی

پروتز بینی گاها در جراحی های بینی برای ایجاد ظاهر زیبا یا به جای یک بخش از غضزوف در عمل بینی غضروفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی افراد در غضروف نوک بینی خود دارای مشکلاتی چون شکستگی هستند که باید از این نوع پروتز استفاده کنند.

↲ پروتز گونه

امروزه برجستگی گونه ها از معیار های زیبایی میان بانوان بشمار می‌رود و به همین دلیل پروتز گونه یکی از انواع پر استفاده محسوب می‌شود که زیبایی فوق العاده ای را برای چهره ایجاد خواهد کرد و نتایج بسیار ماندگار خواهد بود.

پروتز صورت چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

پروتز صورت چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

پروتز صورت یک گزینه درمانی است که برای افرادی که صورتشان به دلیل عوامل مختلفی مانند تصادف، بیماری‌، تغییرات طبیعی یا علل دیگر دچار تغییرات جدی شده است، پیشنهاد می‌شود. معمولاً پروتز صورت در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

+ آسیب‌های جدی صورت

اگر فرد به دلیل تصادف، ضربه، سوختگی یا علل دیگر دچار آسیب جدی در صورت شده باشد، پروتز صورت می‌تواند استفاده شود تا بهبود و طبقه بندی شکل و عملکرد صورت را فراهم کند.

+ بیماری‌های مرتبط با صورت

در برخی بیماری ‌ها مانند سرطان صورت، تغییرات ساختاری در صورت، بیماری ‌های کلیوی که با تورم صورت همراه است، یا بیماری‌های دیگری که تغییرات جدی در صورت را ایجاد می‌کنند، پروتز صورت ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

+ تغییرات طبیعی در صورت

در برخی موارد، تغییرات طبیعی در صورت در اثر فرآیندهای پیری، پروتز صورت می‌تواند برای بهبود ظاهر و عملکرد صورت مورد استفاده قرار گیرد.

در هر صورت، تعیین نیاز به انواع پروتز صورت و تعیین زمان مناسب برای استفاده از آن حتما با تصمیم گیری پزشک انجام شود.

کاربردهای پروتز صورت

پروتز صورت در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر، برخی از کاربردهای پروتز صورت را برای شما ذکر می‌کنم:

  • درمان آسیب‌های جدی صورت
  • جراحی های زیبایی صورت
  • بازسازی ساختار صورت
  • ترمیم بافت‌های آسیب دیده

سن مناسب پروتز صورت

سن مناسب برای انجام پروتز صورت بستگی به نوع کاربرد پروتز دارد. در برخی موارد، انواع پروتز های صورت می‌توانند در سنین مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. به طور کلی بهترین سن برای استفاده از انواع پروتز صورت برای جنبه های زیبایی، بالای ۳۰ سال است اما اگر برای درمان و جراحی های اورژانسی نیاز باشد، در هر سنی قابل انجام است.

روند انجام پروتز صورت

روند انجام پروتز صورت

روند انجام پروتز صورت بسته به نوع پروتز و شرایط هر فرد متفاوت است. در صورت تصمیم به انجام پروتز صورت، ممکن است نیاز به تصویربرداری مثل اسکن سه بعدی داشته باشید تا ساختارهای دقیق صورتتان بررسی شود. ابتدا فرد به بیهوشی کامل یا بیهوشی خفیف رفته و سپس ناحیه مورد نظر برای استفاده از پروتز ضدعفونی می‌گردد. ناحیه مورد نظر به مقدار جزئی در بخش مخصوص، برش داده شده و سپس پروتز جای گذاری می‌شود و سپس بخیه های ظریف انجام می‌شود.

باید ها و نبایدهای قبل و بعد از پروتز صورت

قبل از استفاده پروتز های صورت باید نکاتی را رعایت کنید تا هنگام جراحی دچار برخی مشکلات نشوید.

  • در ابتدا حتما توصیه می‌گردد در مورد انتظارات خود از انجام جراحی پروتز صورت با جراح صحبت کنید و مشاوره بگیرید.
  • آزمایشات و تصویربرداری‌های لازم را انجام دهید تا ساختار صورت شما بررسی شود و بتواند پروتز مناسبی برای شما طراحی کند.
  • از سلامت عمومی بدن خود اطمینان پیدا کنید. اگر به بیماری‌های مزمن مبتلا هستید یا مشکلات جدی در این زمینه دارید حتما به پزشک اطلاع دهید.
  • قبل از انجام این جراحی حتما قرص های رقیق کننده خون خود را کنار بگذارید تا به خونریزی حین عمل دچار نشوید.

در مورد انواع پروتز های صورت دانستید که ….

انواع پروتز های صورت برای لب ها و گونه ها و چانه و بینی و سایر بخش های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند که هم جنبه درمانی داشته و هم برای موارد زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه بر این است که حتما قبل از تصمیم گیری با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع و جنس و سایز پروتز را انتخاب کنید که نتیجه زیبا و طبیعی برای خود رقم بزنید.

*~ سوالات متداول درباره انواع پروتزهای صورت ~*

استفاده از پروتز صورت معمولاً با عمل جراحی همراه است؟

پروتز صورت معمولاً نیازمند عمل جراحی است و هیچ راه دیگری برای جایگذاری پروتز وجود ندارد.

انواع پروتز های صورت از چه جنسی هستند؟

مواد استفاده شده در پروتز صورت می‌تواند شامل سیلیکون و پلیمرهای بیولوژیکی و مواد دیگر است. پروتز های سیلیکونی از همه انواع دیگر طبیعی تر هستند.

آیا ظاهر صورت بعد از استفاده پروتز طبیعی خواهد بود؟

اگر از سایز مناسب پروتز برای بخش های مختلف صورت خود استفاده کنید حتما چهره ای طبیعی خواهید داشت اما اگر از جنس نامرغوب و سایز های بسیار بزرگ استفاده کنید احتمال بروز چهره ای مصنوعی نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط