آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

آبریزش بینی بعد از عمل بینی

آبریزش بینی بعد از عمل بینی یکی از عوارض کوتاه مدتی است که پس از عمل بینی به طور موقت ایجاد می شود. این عارضه معمولا دائمی نیست و پس از کاهش تورم در طول چند هفته بعد از عمل رینوپلاستی بهبود پیدا می کند. اما ممکن است با این شوال مواجه شوید که علت آبریزش بینی بعد از عمل بینی چیست؟ چه دلایلی سبب بروز این عارضه می شود؟ آیا ممکن است آبریزش بینی به صورت دائمی باقی بماند؟ چه راه هایی برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد؟ به منظور آشنایی با درمان آبریزش بینی بعد از جراحی رینوپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

در برخی از بیماران که عمل جراحی بینی انجام داده اند، ممکن است پس از جراحی به مدت چند هفته تا در موارد نادر ماه ها رخ دهد که دائمی نخواهد خواهد بود. معمولا پس از جراحی زیبایی بینی، آبریزش و گرفتگی بینی ناشی از تورم طبیعی خواهد بود، اما این یک وضعیت موقتی است و بینی اکثر بیماران به زودی پس از چند هفته به حالت عادی باز می گردد.

علت آبریزش بینی بعد از رینوپلاستی چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد، آبریزش بینی تا چند ماه پس از جراحی بینی غیر معمول نیست، اما این سوال مطرح می شود که علت اصلی عارضه چیست؟ مهمترین دلیل آبریزش بعد از عمل تورم ناشی از جراحی است که در نتیجه تغییر به بافت های کناره بینی و مخاط بینی ایجاد می شود. همان طور که اشاره شد این حالت موقتی است و پس از ترمیم بافت و زخم ها به وجود می آید، بنابراین پس از بهبود و کاهش تورم این حالت از بین خواهد رفت.

علاوه بر این، ممکن است یکی از عوارض و اثرات بیهوشی بعد از عمل بینی در برخی از افراد سبب بروز آبریزش بینی شود. بنابراین، پس از بین رفتن اثرات ماده بیهوشی، این عارضه برطرف خواهد شد. لازم به ذکر است که برخی از افراد با سابقه آلرژی و حساسیت فصلی بیشتر در معرض آبریزش بینی قرار می گیرند، لذا این افراد باید پس از عمل بینی دستورالعمل های پزشک را رعایت کرده تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.

آبریزش بینی بعد از عمل بینی

شایان ذکر است که آبریزش بینی یکی از علائم سینوزیت و بزرگی شاخک بینی به شمار می رود. افرادی که پس از عمل اصلاحی بینی همچنان از آبریزش بینی رنج می برند، ممکن است جراحی عملکردی بینی به درستی انجام نشده و اثرات بیماری در بیمار باقی مانده باشد. علاوه بر این، عود کردن سینوزیت در افراد با سابقه این بیماری یا آلرژی های فصلی و محیطی می تواند سبب بروز آبریزش بینی بعد از عمل بینی شود.

راه های پیشگیری و درمان آبریزش بینی بعد از عمل

همان طور که اشاره شد، آبریزش بینی بعد از عمل بینی یک عارضه جانبی جدی پس از عمل محسوب نمی شود، بلکه یک وضعیت موقتی است که پس از کاهش تورم و بهبود بافت های بینی از بین می رود. بنابراین، پس از بازگشت مخاط بینی به حالت طبیعی، این مشکل برطرف می شود. اما نکاتی که باید برای جلوگیری و کاهش این عارضه رعایت کرد به شرح زیر است:

 • بعد از جراحی بینی برای کاهش آبریزش بینی و کمک به پاکسازی ترشحات، از سرم شست و شوی بینی استفاده کنید.
 • چسب زدن بینی یکی از مهمترین نکاتی است که به کاهش تورم و شکل گرفتن بهتر بینی کمک می کند، لذا پس از عمل بینی این نکته را رعایت نمایید.
 • به منظور کاهش و جلوگیری از آبریزش بینی بعد از عمل بینی، توصیه می شود داروهای تجویز شده به موقع و منظم مصرف نمایید.
 • پس از جراحی بینی از قرار گرفتن در معرض نورخورشید اجتناب نمایید تا از تشدید تورم و آبریزش بینی جلوگیری شود.
 • افرادی که حساسیت های فصلی و آلرژی رنج می برند، بایستی نکات توصیه شده توسط پزشک را به طور نظم رعایت کرده و داروهای تجویزی را منظم مصرف کنند. در بیماران مبتلا به آلرژی که آبریزش بینی شایع تر است، معمولا اسپری بینی آنتی هیستامین و قرص های آنتی‌هیستامین موثر خواهند بود.

با این حال، طولانی شدن آبریزش بینی طبیعی نبوده و باید توسط پزشک بررسی های لازم انجام شود. معمولا آبریزش های طولانی مدت در اثر حساسیت فصلی، آلرژی های محیطی، انسداد بینی، عود سینوزیت، بزرگی شاخک های بینی و یا عدم درمان جراح در اختلالات تنفسی به وجود می آید. در صورتی که آبریزش برای ماه ها ادامه یابد، بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا پس از تشخیص علت آن، درمان های لازم انجام شود.

مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی

جراحی بینی یکی از عمل هایی است که نتیجه آن علاوه بر تبحر و مهارت جراح بینی، به مراقبت های پس از عمل بستگی دارد. مراقبت های بعد از رینوپلاستی معمولا به منظور کاهش تورم و عوارض ناشی از این جراحی توصیه می شود. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، رعایت نکات زیر بعد از عمل بینی الزامی است.
دو روز استراحت مطلق برای بیمار ضروری است.

 • جهت کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از دستکاری و خیس شدن گچ بینی (اسپیلنت بینی) تا یک هفته پس از عمل، خودداری کنید.
 • به مدت دوماه از انجام فعالیت های سنگین و همچنین ورزش هایی که باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود، اجتناب کنید.
 • بهتر است پس از جراحی به مدت یک ماه از عینک زدن (طبی یا آفتابی) خودداری کنید.
 • از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی به مدت یک هفته برای کاهش خطر خونریزی پرهیز کنید.
 • از خوابیدن به روی صورت، کشیدن خمیازه های بلند و عطسه یا سرفه های شدید خودداری کنید.

کلام آخر

اگر اخیراً عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اید، ممکن است کمی احتقان و آبریزش بینی نیز داشته باشید. آبریزش بینی بعد از عمل بینی طبیعی است و یک عارضه جدی پس از عمل محسوب نمی شود. آبریزش بینی معمولا پس از چند هفته با کاهش تورم از بین می رود. اما وجود آن برای طولانی مدت می تواند در اثر حساسیت های فصلی، سینوزیت یا مشکلات عملکردی بینی باشد که در حین جراحی به درستی برطرف نشده است. به طور کلی، تغییراتی که در بافت های فیزیولوژیک و عملکرد بینی ایجاد می شود، باعث بروز آبریزش بینی خواهد شد. به منظور جلوگیری از این عارضه، رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک و همچنین مصرف منظم داروها ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط